Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013

Κόπα Σουνταμερικάνα: «Καθαρό» προβάδισμα για Λιμπερτάδ!! (video)

Η Βελέζ Σάρσφιλντ απέσπασε 0-0 στην έδρα της Πόντε Πρέτα, ενώ η Λιμπερτάδ κέρδισε την Ιτάγκουι με 2-0 σε άλλο προημιτελικό του Κόπα Σουντεμερικάνα.
Γίνεται αντιληπτό πως οι Παραγουανοί απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Σάο Πάολο ή την Ατλέτικο Νασιονάλ. Θα κληθούν, πάντως, να υπερασπιστούν τα γκολ των Όσμαρ Μολίνας στο 38ο και του Χόρχε Ρεκάλντε στο 43ο λεπτό, όταν βρεθούν στην Κολομβία.
Από την πλευρά της, η Βελέζ πήρε 0-0 από την Πόντε Πρέτα στη Βραζιλία, οπότε εξασφάλισε ισχνό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της Αργεντινής. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι φέρθηκαν αντιαθλητικά σε πολλές φάσεις και πέρασαν δύσκολες στιγμές, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι να αποσπάσουν τη «λευκή ισοπαλία».