Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013

Σεφτέ με Στομπέργκας η Ζαλγκίρις!

Η Ζαλγκίρις Κάουνας, πέτυχε την πρώτη της νίκη στον 2ο όμιλο της Ευρωλίγκας με αντίπαλο τη Στρασμπούρ (88-64), στο ντεμπούτο του αντικαταστάτη του Ηλία Ζούρου

Σεφτέ με Στομπέργκας η Ζαλγκίρις
Το τρίγωνο των Πόσιους 23 (7/9 τρίποντα), Ντέντμον 15 και Γιασικεβίτσιους 13 (4 ασίστ) ήταν ασυναγώνιστο και η ομάδα του Κάουνας, είχε εύκολο έργο απέναντι στην Στρασμπούρ. Απελπιστικά μόνος ο Αζινκά (21π.) για τους Γάλλους.

O Mαρτίνας Πόσιους ήταν αυτός που ανέλαβε στην πρώτη περίοδο να τραβήξει το σκοράρισμα για την Ζαλγκίρις και με 11 δικούς του πόντους, το εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα, τελείωσε με προβάδισμα τριών πόντων για την ομάδα του Κάουνας. Στην δεύτερη περίοδο ήταν ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που πήρε την σκυτάλη και με 10 πόντους, ανέβασε την διαφορά στους 9 με τη λήξη του ημιχρόνου (44-35), με την γηπεδούχο να έχει στο πρώτο μέρος 8/13 τρίποντα.

Στην 3η περίοδο ήταν ο Ντέντμον αυτός που ανέλαβε δράση και με ένα τρίποντο στο 26’ έδωσε αέρα 17 πόντων στην Ζαλγκίρις, την ώρα που ο Πόσιους συνέχιζε το κρεσέντο του, πίσω από τη γραμμή των 6.75. Με το επί μέρους 26-16 στην 3η περίοδο, ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι, μιας και η Ζαλγκίρις έφτασε να προηγείται με 19, μπαίνοντας στην διαδικαστική όπως εξελίχθηκε το ματς, τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 70-51, 88-64