Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2013

Της Χίμικ-σε!!

Αγριεμένος μετά την ήττα από την Άνκαρα, την περασμένη εβδομάδα, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στην –αήττητη μέχρι σήμερα- Χιμίκ, επικρατώντας στην έδρα του με 77-69, για την 4η αγωνιστική του Eurocup.

Της Χίμικ-σε
Έκλεισε την… κακή παρένθεση ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε στη Θεσσαλονίκη της αήττητης Χιμίκ με 77-69, για 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Eurocuo και επέστρεψε στις νίκες μετά το στραβοπάτημα της περασμένης εβδομάδας κόντρα στην Άνκαρα. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και απειλήθηκαν μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο από τους Ουκρανούς βρίσκοντας όμως γρήγορα τον τρόπο να ανακάμψουν.

Ο Πέιν κορυφαίος των νικητών με 18 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ο Κούπερ με 16. Για τους φιλοξενούμενους 19 είχε ο Ντελέινι.

Τρεις νίκες και μία ήττα μετρά πλέον ο ΠΑΟΚ στον 6ο όμιλο και μπορεί να ελπίζει όχι μόνο σε πρόκριση στην επόμενη φάση αλλά και σε πρωτιά στο γκρουπ του.

Ο ΠΑΟΚ έκανε δυναμικό ξεκίνημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Κράτησε στο μηδέν τους φιλοξενούμενους για περίπου τρία λεπτά και στο ίδιο διάστημα κατάφερε να προηγηθεί με 7-0. Οι Ουκρανοί όμως ανασυγκροτήθηκαν, βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 16-16. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πάντως δεν έχασε τα ηνία στο σκορ ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (22-18). Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου με επιμέρους 9-3 ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο +10 (31-21), όμως η Χιμίκ κατάφερε να τη ροκανίσει μέχρι το ημίχρονο στους πέντε πόντους (39-34).

Όσο καλή ήταν η έναρξη των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, τόσο κακή ήταν στο δεύτερο. Μένοντας χωρίς πόντο για κάτι περισσότερο από πέντε λεπτά, δέχθηκαν 8 πόντους σερί με αποτέλεσμα να αφήσουν τους Ουκρανούς να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά (39-42). Αντέδρασαν όμως στη συνέχεια με έξι αναπάντητους πόντους οι Θεσσαλονικείς (45-42), ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου με επιμέρους 9-6 βρέθηκαν στο +8, 54-46. Ο ΠΑΟΚ είχε το μομέντουμ και το εκμεταλλεύτηκε φτάνοντας στο +12 (74-62) δύο λεπτά πριν το φινάλε και βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη. Η Χιμίκ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της όμως το μόνο που κατάφερε στο χρόνο που απέμενε ήταν να μειώσει στο τελικό 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 54-46, 77-69.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 18 (6 ριμπάουντ), Κούπερ 16 (4), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 6 (2), Τσαϊρέλης 11 (5 ριμπάουντ), Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 8 (9 ριμπάουντ), Καλλές 4, Μπόγρης 6, Κασελάκης, Λιάπης, Κονιάρης

Χιμίκ (Μουίζνιεκς): Ποπόφ, Γκάτενς 11, Κοβαλένκο, Σούλερ 16 (7 ριμπάουντ), Φρεϊμάνις 9 (1), Τράβις 6 (5 ριμπάουντ), Ζαβάντσκι 3, Ντελέινι 19 (1), Πούστοβι 5, Προκοπένκο, Ριαμπτσουκ, ΚόνιεφΠηγή: sport-fm.gr