Παρασκευή 16 Μαΐου 2014

Το σήκωσε η Ντιναμό Κιέβου!! (video)

Κόντρα στα… προγνωστικά, η Ντιναμό Κιέβου επικράτησε 2-1 της Σαχτάρ στον τελικό του Κυπέλλου Ουκρανίας και σήκωσε την κούπα για 19η φορά στην ιστορία της.

Το σήκωσε η Ντιναμό Κιέβου (video)
Κυπελλούχος Ουκρανίας στέφθηκε η Ντιναμό Κιέβου! Αν και στα «χαρτιά» το φαβορί ήταν η Σαχτάρ, εν τέλει η ομάδα του Κιέβου κατάφερε να πάρει την κούπα με το υπέρ της 2-1 και να πανηγυρίσει το 19ο τρόπαιό της στο θεσμό.

Το αυτογκόλ του Κούτσερ στο 40’ και το τέρμα του Βίντα τρία λεπτά αργότερα έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των πρωτευουσιάνων που τελικά πέτυχαν το στόχο τους, αφού η ομάδα του Ντόνετσκ το μόνο που μπόρεσε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Ντάγκλας Κόστα και να «παρηγορηθεί» με την διαφαινόμενη κατάκτηση του πρωταθλήματος (+6 με τρεις αγωνιστικές να απομένουν).

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες, λόγω αποβολής των Γιαρμολένκο και Ρακίτσκι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πηγή: sport-fm.gr