Παρασκευή 6 Ιουνίου 2014

Σαράποβα και Χάλεπ στον τελικό!

Η Μαρία Σαράποβα θα αντιμετωπίσει τη Σιμόνα Χάλεπ στον τελικό των γυναικών του Ρολάν Γκαρός, που θα γίνει το Σάββατο.

Σαράποβα και Χάλεπ στον τελικό
Για τρίτη συνεχή χρονιά η Μαρία Σαράποβα προκρίθηκε στον τελικό του Ρολάν Γκαρός. Η Ρωσίδα τενίστρια, νούμερο οκτώ στον κόσμο, δυσκολεύτηκε πολύ να επικρατήσει 2-1 σετ (4-6, 7-5, 6-2) της Γιουτζίν Μπουσάρ (Καναδάς, Νο 16) μετά από αγώνα που διήρκεσε 2 ώρες και 27 λεπτά.

Αντίπαλος της Σαράποβα, που έκανε την τρίτη διαδοχική της νίκη με ανατροπή και θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο της στο γαλλικό Open, θα είναι στον τελικό η Σιμόνα Χάλεπ (Ρουμανία, Νο 4), η οποία επιβλήθηκε της Αντρέα Πέτκοβιτς (Γερμανία, Νο 27) με 2-0 σετ (6-2, 7-6) φτάνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα της σε τελικό Grand Slam.

Την Παρασκευή διεξάγονται οι δύο ημιτελικοί των ανδρών, Ράφα Ναδάλ (Ισπανία, Νο 1)-Άντι Μάρεϊ (Σκωτία, Νο 8) και Νόβακ Τζόκοβιτς (Σερβία, Νο 2)-Έρνεστς Γκούλμπις (Λετονία, Νο 17).Πηγή: sport-fm.gr