Πέμπτη 17 Ιουλίου 2014

Αντρική… νίκη!!

Αυτοί δεν είναι Νέοι, είναι… Άντρες! Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Σλοβενία, αλλά νίκησαν 84-67 και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ!

Αντρική… νίκη!
Το ματς ήταν «do or die». Και η Εθνική ομάδα Νέων το ‘κανε! Το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα πήρε τη νίκη με σκορ 84-67, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, όπου επόμενος αντίπαλος είναι η Κροατία!

Πέντε παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Λιάπη να σταματά στους 22 πόντους, οι Αγραβάνης (12 ριμπάουντ) και Διαμαντάκος να έχουν από 16, ο Μποχωρίδης να προσθέτει άλλους 13 και ο Χριστοδούλου 10 πόντους. Κορυφαίος για τους Σλοβένους ήταν ο εκπληκτικός Ρέμπετς, ο οποίος είχε 33 πόντους.

Μόλις ένα… καλάθι επέτρεψε η Εθνική ομάδα στη Σλοβενία στο ξεκίνημα του ματς, για να κάνει στη συνέχεια ένα σερί 11-0 και να φτάσει από νωρίς στο +9 (2-11). Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα έβγαζαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, με τη διαφορά να εκτοξεύεται από νωρίς σε διψήφιο αριθμό (4-15). Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι τυπικά γηπεδούχοι απειλούσαν κυρίως από την περιφέρεια, μειώνοντας προσωρινά σε 15-23, με τον Αγραβάνη να διαμορφώνει με δικό του καλάθι το 15-25 στη λήξη της περιόδου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, η Σλοβενία εκμεταλλεύτηκε την κακή περιφερειακή άμυνα της Εθνικής και με διαδοχικά τρίποντα παρέμεινε κοντά στο σκορ (21-26). Όμως, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάτησε το… γκάζι με την τριάδα των Μποχωρίδη, Διαμαντάκο και Αγραβάνη και με ένα σερί 6-0 έφτασε ξανά στο +11 (21-32). Πλέον, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανήκε ολοκληρωτικά στο σύνολο του Κώστα Μίσσα, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 14 πόντους (23-37). Όμως, για περίπου δύο λεπτά οι διεθνείς χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους τυπικά γηπεδούχους να τρέξουν το γήπεδο και να κάνουν ένα δικό τους σερί 10-0, μειώνοντας σε 33-37. Η… χαρά τους, ωστόσο, κράτησε για λίγο, καθώς η Εθνική έκανε ένα νέο σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 12 πόντους (33-45).

Η πολύ καλή εικόνα που είχε η Εθνική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, κάθε άλλο παρά άλλαξε στο δεύτερο. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα μπήκαν με την ίδια διάθεση στο παρκέ, φτάνοντας με το… καλημέρα στο +16 (33-49). Οι Σλοβένοι έδειχναν να τα έχουν… χαμένα και μάλιστα ο εκνευρισμός τους, προσέφερε εύκολα καλάθια στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο έκανε στα μισά της περιόδου το 37-55, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στο +19 (41-60).

Οι 17 πόντοι διαφορά (45-62) που είχε κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική ομάδα, της επέτρεπαν να μπει πιο χαλαρά στο τελευταίο. Έτσι, για πάνω από δύο λεπτά οι διεθνείς έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση, με τους Σλοβένους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να ρίχνουν τη διαφορά στους 10 (52-62). Όσο περνούσε ο χρόνος, οι τυπικά γηπεδούχοι δεν τα παρατούσαν και με τον εκπληκτικό Ρέμπετς έριξαν τη διαφορά στους έξι πόντους (66-72), δύο λεπτά πριν τη λήξη! Στη συνέχεια, οι Λιάπης και Μποχωρίδης έφεραν ξανά τη διαφορά στο +10 (66-76). Στα τελευταία λεπτά οι αντίπαλοί μας προσπαθούσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι με διαδοχικά τρίποντα, τα οποία όμως δεν έβρισκαν στόχα, με την Εθνική να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά με το τελικό 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 33-45, 45-62, 67-84.

Σλοβενία: Νίκολιτς 16(3), Κάστρατι 5(1), Ρίζμαν 3(1), Κόκολ, Ρέμπετς 33(7τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντολενσέκ, Ρίτλοπ, Στράζαρ, Γκάμπροβσεκ 2, Μπόλτσινα 8.

Ελλάδα: Μποχωρίδης 13(1), Λιάπης 22 (4), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 10 (1), Σιολόγκας, Καμπερίδης 7(1), Αγραβάνης 16 (2τρ., 12 ριμπ.), Διαμαντάκος 16.
Πηγή: sport-fm.gr