Δευτέρα 22 Σεπτεμβρίου 2014

Με καλάθι αλά… Γκάλης!!

Με καλάθι του Μοχάμεντ Πάσαλιτς, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Άρης κατέκτησε το πρώτο «Nick Galis Cup», επικρατώντας 60-59 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον τελικό του τουρνουά!

Με καλάθι αλά… Γκάλης!
Τι καλάθι έβαλε ο… Θεός! Με το εύστοχο σουτ του Μοχάμεντ Πάσαλιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Άρης επικράτησε με σκορ 60-59 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και κατέκτησε το πρώτο «Nick Galis Cup»!

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ του Άρη ψηφίστηκε MVP του τουρνουά.

Καλό ήταν το ξεκίνημα του Άρη στην αναμέτρηση με τους Πάσαλιτς και Νέιμικ να του δίνουν το προβάδισμα (6-2). Όμως, στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε… στροφές και με τους Μαρκοϊσβίλι και Φριτζόν, αρχικά πέρασε μπροστά (13-15), ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (15-19). Στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου, η ρωσική ομάδα ήταν μπροστά, ωστόσο τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Βεζένκοφ έφερε το ματς στα ίσα (29-29), ενώ ο Ριντ έδωσε το προβάδισμα (31-29). Όμως, η «απάντηση» της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ένα σερί 6-0, με το σκορ να διαμορφώνεται στο υπέρ της 35-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης «έσφιξε» αρκετά την άμυνά του και αφού αρχικά έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία (39-39), κατάφερε να προηγηθεί με οκτώ πόντους (48-41) στο τέλος! Μάλιστα, στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι «κίτρινοι» πήγαν ακόμα και στο +11 (54-43), ωστόσο λίγο πριν τη λήξη, οι Ρώσοι κατάφεραν όχι μόνο να «ροκανίσουν» τη διαφορά, αλλά να περάσουν μπροστά (58-59). Εκεί «μίλησε» ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς, ο οποίος με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο έδωσε τη νίκη στον Άρη με το τελικό 60-59!

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 31-35, 49-41, 60-59.