Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου 2014

Αυτοί δεν αστειεύονται!!

Το έργο δεν επαναλαμβάνεται! Στη φάση των ομίλων η Βραζιλία είχε νικήσει τη Σερβία, όμως στα προημιτελικά οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έκαναν… πάρτι και πήραν την πρόκριση στους «4» με σκορ 84-56!

Αυτοί δεν αστειεύονται!
Αυτή η Σερβία πείθει! Μετά την εμφατική νίκη επί της Ελλάδας, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε… πάρτι κόντρα στη Βραζιλία (από την οποία είχε ηττηθεί 81-73 στη φάση των ομίλων) και με το εντυπωσιακό 84-56 πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Κορυφαίος ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 23 πόντους, στους 12 σταμάτησε ο Μπογκντάνοβιτς, ενώ από 10 είχαν οι Κρστιτς και Ραντούλιτσα. Από τη «σελεσάο» ξεχώρισαν οι Βαρεζάο και Βιέιρα με 12 πόντους.

Με πολύ καλό… διάβασμα –όπως και κόντρα στην Ελλάδα- μπήκε στην αναμέτρηση η Σερβία κόντρα στη Βραζιλία. Για ακόμη μία φορά, ο Τεόντοσιτς έκανε ένα ώριμο παιχνίδι, χωρίς να τραβάει προσπάθειες, με την ομάδα του Τζόρτζεβιτς να διατηρείται μπροστά στο σκορ σχεδόν από το ξεκίνημα και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (21-17). Αφού, οι Σέρβοι είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους προς τη ρακέτα, η «σελεσάο» προσπαθούσε να «χτυπήσει» από την περιφέρεια. Προς στιγμήν, αυτό της βγήκε, καθώς ο Γκαρσία με δύο τρίποντα της έδωσε το προβάδισμα (21-23).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς «απάντησαν» με ένα σερί 8-0, με το έκαναν το σκορ 29-23. Όμως, οι Βραζιλιάνοι δεν τα παράτησαν και με ένα δικό τους 9-0 πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (29-32), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί, ανέλαβαν δράση οι Τεόντοσιτς και Κρστιτς με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με το υπέρ τους +5 (37-32).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Σερβία διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά της (41-32). Οι Βραζιλιάνοι είχαν χάσει εντελώς τη ψυχραιμία τους, καθώς δεν ήταν σε θέση να ακολουθήσουν το ρυθμό των Σέρβων, με τους Σπλίτερ και Βιεϊρά να δέχονται τεχνική ποινή και τη διαφορά να «εκτοξεύεται» στους 16 πόντους (50-34). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς δεν αρκέστηκαν σε αυτό, με την υπέρ τους διαφορά να πηγαίνει ακόμα και στο +24 (66-42) και το σκορ στην τρίτη περίοδο να διαμορφώνεται στο 66-44.

Το σερβικό… πάρτι συνεχιζόταν και στην τελευταία περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει τους 29 πόντους (75-46), στα πρώτα τρία λεπτά! Όπως είναι φυσικό, η αναμέτρηση είχε χάσει το… ενδιαφέρον της ως προς το νικητή, με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να επικρατεί με σκορ 84-56 και να προκρίνεται στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-32, 66-44, 84-56.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 23 (3), Σιμόνοβιτς, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Μπιέλιτσα 8 (1), Μάρκοβιτς 9 (1), Κάλινιτς 5 (1), Μπίρσεβιτς 3 (1), Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 10, Κάτιτς, Στίματς 4.

Βραζιλία (Μανιάνο): Μασάδο, Νέτο 6, Χετσχάιμερ 2, Τέιλορ, Γκαρσία 8 (2), Χουέρτας 4, Μπαρμπόσα 5, Βαρεζάο 12, Τζιοβανόνι, Νένε 4, Βιέιρα 12 (2), Σπλίτερ 3.*Πηγή: sport-fm.gr*