Κυριακή 5 Οκτωβρίου 2014

Αποθέωση του μπάσκετ!!

Τι ματσάρα! Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις, ο ΠΑΟΚ νίκησε 98-92 την Αλ Ριγιάντι, στο πλαίσιο της τρίτης μέρας του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Αποθέωση του μπάσκετ!
Σε ένα ματς διαφήμιση του μπάσκετ, όπου ο νικητής κρίθηκε ύστερα από δύο παρατάσεις (77-77 κ.α., 85-85 α’ παρ.), ο ΠΑΟΚ επικράτησε 98-92 της Αλ Ριγιάντι, για την τρίτη μέρα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» που γίνεται στο Ρέθυμνο.

Μάλιστα, αυτό ήταν και το δεύτερο σερί παιχνίδι του «Δικεφάλου του Βορρά» που οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, καθώς είχε προηγηθεί αυτό της Παρασκευής (3/10) με την Ούνιξ Καζάν.

Το τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» ολοκληρώνεται την Κυριακή (5/10) με την αναμέτρηση Ρέθυμνο-ΠΑΟΚ στις 16:00.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα από την πρώτη… επίθεση, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με τη μέγιστη διαφορά, που ήταν το +5 (18-13). Μάλιστα, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασε ακόμα και στο +7 (31-24), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Αλ Ριγιάντι εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση του «Δικεφάλου του Βορρά», πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη 37-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα επιμέρους σκορ 8-2, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (42-39), το οποίο και διατήρησε μέχρι και μισά της περιόδου (48-45). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Λιβάνου όχι μόνο ισορρόπησε την κατάσταση, αλλά κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος έξι πόντους (56-62). Μάλιστα, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά για το «Δικέφαλο του Βορρά» στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Σούμποτιτς να φτάνουν στο +10 (61-71). Όμως, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε να επιστρέψει και να στείλει το ματς στην παράταση με τον Χαραλαμπίδη (77-77).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στο έξτρα πεντάλεπτο και αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, τότε το ροζ φύλλο αναγκαστικά κρίθηκε στη δεύτερη παράταση (85-85). Εκεί, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και πιο εύστοχος. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε διαφορά επτά πόντων (94-87) και κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 98-92!

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-37, 56-62, 77-77 (κ.α.), 85-85 (α’ παρ.), 98-92 (β’ παρ.).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 18 (3), Βον 15, Λάγκφορντ 12 (2), Σαλούστρος 4, Χαραλαμπίδης 20 (3), Δέδας 9 (2), Όντουμ 10, Μαργαρίτης 6, Λιάπης 4, Κακαρούδης

Αλ Ριγιάντι (Σούμποτιτς): Αμπντέλ 8, Ρας 22 (1), Γουντς 11, Χαιντάρ 14 (3), Ισμαίλ 22 (1), Αράκγιε 2, Σαούντ 9 (1), Γκάφορι 4 (1), Μαχμούτ.