Κυριακή 5 Οκτωβρίου 2014

Με… σερί στο ΟΑΚΑ!!

Με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Μάντζαρη σε άμυνα και επίθεση, στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός νίκησε (70-65) και την Ούνιξ Καζάν, για το τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης». Εκτός ο Γιώργος Πρίντεζης.

Με… σερί στο ΟΑΚΑ
Μόνο νίκες είχε στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» ο Ολυμπιακός, καθώς επιβλήθηκε και της Ούνιξ Καζάν με σκορ 70-65. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ακόμα και με δέκα πόντους λίγο πριν το τέλος (65-55), αλλά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επέστρεψε, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να πρωταγωνιστεί σε άμυνα και επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα και να τους χαρίζει το ροζ φύλλο, ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Εκτός 12άδας έμεινε για προληπτικούς λόγους ο Γιώργος Πρίντεζης, καθώς ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στη δεξιά ποδοκνημική.

Κλειστό και με αργό ρυθμό ήταν το ματς στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (10-7). Όμως, στη συνέχεια τόσο οι «ερυθρόλευκοι» όσο και η Ούνιξ Καζάν ήταν αρκετά άστοχοι, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα (13-13). Από νωρίς, οι δύο ομάδες είχαν συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά φάουλ και γι’ αυτό τα τελευταία λεπτά υπήρξαν αρκετές ελεύθερες βολές, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κλείνει τελικά την πρώτη περίοδο με το υπέρ της 18-16.

Με την καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός άφησε χωρίς καλάθι την Ούνιξ για τρία λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +5 (21-16). Ωστόσο, οι Ρώσοι «απάντησαν» με ένα σερί 5-0, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για αρκετή ώρα, με τους παίκτες τους «ερυθρόλευκους» να πατούν το… γκάζι στο τελευταίο λεπτό και με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και Χάντερ να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με έξι πόντους (35-29).

Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το +6 (39-33) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να κάνει ένα σερί 5-0 και να φέρνει το ματς στον πόντο (39-38). Εκεί, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και βρέθηκαν στο +7 (46-39). Στο χρόνο που απέμενε για το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του με το σκορ να διαμορφώνεται στο υπέρ του 52-45.

Σπανούλης και Λοτζέσκι ήταν πολύ «ορεξάτοι» στην τελευταία περίοδο, στέλνοντας τον Ολυμπιακό στο +10 (65-55), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα μπορούσαν να διευρύνουν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά, αλλά η αστοχία δεν τους το επέτρεψε, με την ομάδα του Καζάν να κάνει ένα σερί 10-0 και φέρνει ξανά το ματς στην ισοπαλία (65-65), ένα λεπτό πριν τη λήξη. Με τέσσερις δικούς του πόντους και με μία καλή άμυνα πάνω στον Λάνγκφορντ, ο Μάντζαρης «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του Πειραιά, κάνοντας το 69-65, με τον Λοτζέσκι να διαμορφώνει με 1/2 βολές το τελικό 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-29, 52-45, 70-65.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (2τριπ, 10ριμπ, 1κοψ), Χάντερ 8 (7ριμπ, 1κοψ), Ντάνστον 10 (4ριμπ, 2κλεψ), Σπανούλης 13 (3τριπ, 9ασ,1κλεψ), Μάντζαρης 6 (1τριπ, 1ασ,1κλεψ), Καββαδάς, Σλούκας 3 (5ασ), Κατσίβελης 5 (1τριπ, 2ριμπ), Λαφαγιέτ (3ασ), Λοτζέσκι 12 (1τριπ, 6ριμπ, 2κλεψ), Αγραβάνης 3 (1τριπ, 3ριμπ, 2κοψ).

Ούνιξ Καζάν (Πεδουλάκης): Γουάιτ 12 (1), Λάνγκφορντ 14 (1), Ζήσης 7 (1), Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 8 (1), Μπίκοφ, Λικχοντέι, Σανικίτζε 5 (1), Φίσερ 8, Κουμπάνοφ 2, Τζέρελς 9 (2).*Πηγή: sport-fm.gr*