Κυριακή 5 Οκτωβρίου 2014

Βρίσκει ξανά Ιτούδη ο Παναθηναϊκός!!

Μετά το Nick Gallis Cup, ο Παναθηναϊκός τίθεται ξανά αντίπαλος με τον Δημήτρη Ιτούδη, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκαμψε την αντίσταση της Λιέτουβος Ρίτας και πέρασε στον τελικό του Gomelsky Cup.

Βρίσκει ξανά Ιτούδη ο Παναθηναϊκός
Ακόμα μια φιλική μάχη ανάμεσα σε ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Παναθηναϊκό! Προ ημερών οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στο Nick Gallis Cup, την Κυριακή (στις 19:00) θα βρεθούν ξανά αντίπαλοι στον μεγάλο τελικό του Gomelsky Cup.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με αρκετά «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοσή της... ξέσπασε προς το τέλος και νίκησε 87-70 την «μαχητική» Λιέτουβος Ρίτας.

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν νωρίς με 9-7, αλλά οι Ρώσοι επανήλθαν κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (22-11). Η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα double score (34-17), αλλά η Λιέτουβος δεν το παράτησε. Ίσα-ίσα που κατάφερε στο ημίχρονο να έχει επιστρέψει και να χάνει μόλις με τέσσερις πόντους (45-41)!

Προς στιγμήν οι Μοσχοβίτες πάτησαν εκ νέου γκάζι και ξέφυγαν σε διψήφια επίπεδα (57-47), αλλά δεν μπορούσαν να πουν πως κλείδωσαν τη νίκη. Γιατί οι αντίπαλοί τους... κολλημένοι σα βδέλλα, πάλευαν για το ροζ φύλλο αγώνα και μείωσαν σε απόσταση πέντε πόντων στο 30’ (64-59).

Τα σουτ των Λιθουανών στη τέταρτη περίοδο δεν βρήκαν στόχο, η ποιότητα της ΤΣΣΚΑ έκανε την εμφάνισή της και με επιμέρους σκορ 23-11, κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό με το τελικό 87-70.

Έξι παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Φριτζόν με 14, Χάινς με 13, Βοροντσέβιτς και Τεόντοσιτς από 11 και τους Κάουν και Μαρκοϊσβίλι από 10. Ο Γκεντιμίνας Όρελικ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 45-41, 64-59, 87-70.