Κυριακή 5 Οκτωβρίου 2014

Λύτρωση με αυτογκόλ!!

Ένα αυτογκόλ του Βίμερ στο 79ο λεπτό χρειάστηκε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης για να κάμψει με 3-2 την αντίσταση της Κολωνίας και να σκαρφαλώσει στην τρίτη θέση της Μπουντεσλίγκα.

Λύτρωση με αυτογκόλ! (video)
Το θέμα είναι να κερδίζεις… Κι αν γι’ αυτό χρειάζεται η συνδρομή ενός αντιπάλου, ουδεμία σημασία έχει. Γι’ αυτό και οι φίλοι της Άιντραχτ πανηγύρισαν το ίδιο τη νίκη με 3-2 επί της Κολωνίας, που προήλθε από αυτογκόλ του Βίμερ. Έτσι, η ομάδα της Φρανκφούρτης έφτασε τους 12 βαθμούς και φιγουράρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Μπουντεσλίγκα μετά από επτά αγωνιστικές. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, που γνώρισαν την τρίτη φετινή τους ήττα, παρέμειναν οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη με 6 βαθμούς.

Οι «τράγοι» άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Ρίσε, αλλά στη συνέχεια «πήρε το όπλο του» ο Μέιερ, ο οποίος με δύο τέρματα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44’) και στο ξεκίνημα του δεύτερου (54’), έδωσε το προβάδισμα στους «αετούς». Ο Έκτορ έφερε το ματς στα ίσια στο 65ο λεπτό, για να έρθει το αυτογκόλ του Βίμερ έντεκα λεπτά πριν το τέλος και να διαμορφωθεί έτσι το τελικό αποτέλεσμα.