Κυριακή 5 Οκτωβρίου 2014

Αν έχεις… ευστοχία, διάβαινε!!

Σεμινάριο αποτελεσματικότητας! Με 6 ευκαιρίες και 3 γκολ, η Αμπερντίν έφυγε νικήτρια από την έδρα της Νταντί (3-2) κι ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Κερδισμένη βγήκε και η Πάτρικ Θιστλ.

Αν έχεις… ευστοχία, διάβαινε
Το ποδόσφαιρο μετατρέπεται σε πολύ απλό άθλημα, όταν εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες σου. Αυτό έκανε και η Αμπερντίν που είχε 50% επιτυχία στις προσπάθειές της και κέρδισε με 3-2 τη Νταντί στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του σκοτσέζικου πρωταθλήματος.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε ο αγώνας, καθώς μόλις στο 5’ οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με δράστη τον Άντριου Κονσιντίν. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήρθε ξανά η ισορροπία χάρη σε γκολ του Γκάρι Χάρκινς. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 2-1 υπέρ της Αμπερντίν (28’ αυτογκόλ ο Τζέιμς Μακ Πέικ), η οποία είχε την κατοχή και σαφώς μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα (3 φάσεις, 2 γκολ).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νταντί συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, όμως στο 55’ κατάφερε να… κουνήσει τα αντίπαλα δίχτυα (χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντέιβιντ Κλάρκσον) και να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Ωστόσο η Αμπερντίν είχε και πάλι την απάντηση, κάνοντας το 3-2 στο 64’ με τον Ντέιβιντ Γκουντγουίλι. Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «επιστρέψουν» αλλά μάταια.

Όσον αφορά στα ματς που έγιναν παράλληλα, η Πάτρικ Θιστλ εκμεταλλεύτηκε πλήρως το παραπάνω αποτέλεσμα και… σκαρφάλωσε στην 7η θέση της βαθμολογίας. Σημαντική νίκη και για τη Σεντ Μίρεν, η οποία… ξεκόλλησε από την προτελευταία θέση.