Τετάρτη 8 Οκτωβρίου 2014

This is… Πάτρα!!

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Απόλλων Πατρών απέναντι στον «μαχητικό» Κόροιβο Αμαλιάδας, επικρατώντας με σκορ 65-54, στο κλειστό της Περιβόλας.

This is… Πάτρα!
Αν και ο Κόροιβος Αμαλιάδας ήταν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Απόλλων Πατρών εκμεταλλευόμενος την εμπειρία και την έδρα του κατάφερε να επικρατήσει 65-54 και πάρει το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Κόροιβος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (13-18). Όμως, στη δεύτερη περίοδο οι ρόλοι άλλαξαν και ο Απόλλων με αντεπίθεση διαρκείας και άμυνα… γρανίτη, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με επτά πόντους (28-21).

Στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα της Πάτρας έκανε ένα μίνι… ξέσπασμα και κατάφερε να βρεθεί ακόμα και στο +13 (43-30), με το τέλος της περιόδου να τον βρίσκει στο +10 (45-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Απόλλων ήταν μπροστά με έντεκα (50-39), ωστόσο ο Κόροιβος δεν τα παράτησε, μειώνοντας στους τρεις (52-49), τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί, ήρθε η αντίδραση από τους Πατρινούς, όπου αρχικά πήραν «αέρα» οκτώ πόντων (59-51) και στο τέλος το ροζ φύλλο με το τελικό 65-54.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-21, 45-35, 65-54.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Αργυρόπουλος 3(1), Γκάλογουεϊ 9 (6 ριμπάουντ), Σκορδίλης 10 (8 ριμπάουντ), Πεν 12 (2), Φιτζπάτρικ 11 (8 ριμπάουντ), Αντωνάκης 2, Μπατής 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ελ Αμίν 10, Μολφέτας, Νιφόρας.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ματζετ 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λόουερι 23 (8/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου 3, Μπατής, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 1, Γκάρετ 8, Ντιμιτρίεφ 3(1), Γαλιώτος 3 (1).*Πηγή: sport-fm.gr*