Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

Πού ‘ναι η μπάλα; (video)

Χάθηκε η μπάλα στο φινάλε στο «Μεάτσα». Η Νάπολι άγγιξε τη νίκη με τα γκολ του Καγεχιόν, όμως η Ίντερ απάντησε και τις δύο φορές, με τους Γκουαρίν και Ερνάνες να την κρατούν όρθια, 2-2.

Το καλύτερο στο τέλος, κράτησε το ντέρμπι της Ίντερ απέναντι στην Νάπολι, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Serie A. Οι «παρτενοπέι» προσπάθησαν να δραπετεύσουν με γκολ του Καγεχόν στο φινάλε, όμως οι «νερατζούρι» είχαν έτοιμες τις απαντήσεις τους και έσωσαν τον βαθμό με τους Γκουαρίν και Ερνάνες (2-2).

Οι παίκτες του Ματσάρι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και με όπλο τους την κατοχή της μπάλας έφτιαξαν αρκετές φάσεις μπροστά στην εστία του Ράφαελ, ο οποίος στάθηκε τυχερός στο 39’, όταν το σουτ του Ερνάνες σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση και πλησίαζαν με μεγαλύτερη ευκολία την περιοχή του Χαντάνοβιτς. Μάλιστα, ισοφάρισαν και τα δοκάρια με τον Ινσίνιε στο 50ο λεπτό. Τελικά, η ομάδα του Μπενίτεθ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με σουτ του Καγεχόν στο 79’. Η χαρά της Νάπολι δεν κράτησε για πολύ, μια στημένη φάση ήταν αρκετή για την Ίντερ, που έκανε το 1-1 με τον Γκουαρίν στο 82ο λεπτό. Το ματς άνοιξε στο φινάλε και η Νάπολι βρέθηκε και πάλι σε θέση οδηγού. Έπειτα από αντεπίθεση ο Καγεχόν έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του (90’) και όλα έδειχναν πως θα της χάριζε τη νίκη. Η άμυνα όμως, πρόδωσε ξανά τους «παρτενοπέι» καθώς ένα λεπτό αργότερα με όμορφη κεφαλιά του Ερνάνες, η Ίντερ κράτησε τον βαθμό.