Παρασκευή 28 Νοεμβρίου 2014

Νίκη από τα… αποδυτήρια για «Φενέρ»!

Εύκολη νίκη με 89-74 επί της Τουρόβ πήρε η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στην Κωνσταντινούπολη και βρίσκεται αγκαλιά με το Top 16. Κορυφαίοι Γκάουντλοκ και Μπιέλιτσα.

Νίκη από τα… αποδυτήρια για «Φενέρ»
Την πέμπτη της νίκη πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ νικώντας εύκολα την Τουρόβ στην «Ούλκερ Σπορτς Αρένα» με 89-74. Πλέον η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που είχε κορυφαίους τους Άντριου Γκάουντλοκ και Νεμάνια Μπιέλιτσα, βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στο Top 16.

Οι πρωταθλητές Τουρκίας μπήκαν αγριεμένοι, πέτυχαν τους δώδεκα πρώτους πόντους του αγώνα και στο πεντάλεπτο έφτασαν στο εντυπωσιακό 19-2. Οι φιλοξενούμενοι, που δεν είχαν στις τάξεις τους τον Μάρντι Κόλινς, βρήκαν επιθετικές λύσεις, όχι όμως και αμυντικές με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -19 (40-21) μετά από 14 λεπτά αγώνα. Πάντως με ένα σερί 7-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-36) έδωσαν σημεία ζωής και στα μέσα της τρίτης περιόδου πλησίασαν και στους επτά (55-48), αλλά το 9-0 με το οποίο η «Φενέρ» μπήκε στην τέταρτη περίοδο έβαλε τέλος στα όνειρα επιστροφής των Πολωνών και οδήγησε τους γηπεδούχους με άνεση στην πέμπτη τους νίκη στο γκρουπ.

Δεκάλεπτα: 26-12, 48-36, 65-53, 89-74.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 21, Χίκμαν 11 (5 ασίστ), Μπιέλιτσα 14 (9 ριμπ.), Ερντέν 5, Μαχμούτογλου 5, Μπογκντάνοβιτς 9 (5 ασίστ), Σαβάς 1, Ζόριτς 10, Ουγκουρλού, Βέσελι 10 (7 ριμπ.), Σιπάχι, Πρέλτζιτς 3.

Τουρόβ (Ράικοβιτς): Κούλιγκ 9 (10 ριμπ.), Τσιλίνσκι 10, Γιάραμαζ 15, Ντίλεβιτς, Μολντοβεάνου 16, Νίκολιτς 2, Τέιλορ 7 (9 ασίστ), Ράιτ 11, Ζιγκεράνοβιτς 4.

Τα άλλα ματς της αγωνιστικής (28-11):
Παναθηναϊκός-Μπάγερν Μονάχου 21:00
Μπαρτσελόνα-Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο 21:45