Παρασκευή 28 Νοεμβρίου 2014

Στην κορυφή των Βαλκανίων ο Φιλιππίδης!!

Ο Κώστας Φιλιππίδης αναδείχθηκε την Πέμπτη ο κορυφαίος αθλητής στίβου των Βαλκανίων στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Βουκουρέστι.

Στην κορυφή των Βαλκανίων ο Φιλιππίδης
Ο 28χρονος ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής κλειστού στίβου στο επί κοντώ τον περασμένο Μάρτιο στο Γκέτεμποργκ. Κορυφαία αθλήτρια της Ιβηρικής Χερσονήσου αναδείχτηκε η Σέρβα Τατιάνα Γέλατσα, που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου της Ζυρίχης στον ακοντισμό τον περασμένο Αύγουστο.

Ανερχόμενο αστέρι στους άνδρες ήταν ο Κροάτης σφαιροβόλος Μάρτιν Μάρκοβιτς, έκτος στο Παγκόσμιο Εφήβων/Νεανίδων του Γιουτζίν, ενώ στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών κορυφαία ψηφίστηκε η Ρουμάνα Ιοάνα Γκέοργκε, «ασημένια» στα 200 μέτρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες Παίδων/Κορασίδων. *Πηγή: sport-fm.gr*