Παρασκευή 28 Νοεμβρίου 2014

Μία του Βασιλειάδη και μία του Ρέντινγκ!!

Στον πρώτο γύρο ήταν ο Βασιλειάδης που με τρίποντο στο φινάλε είχε χαρίσει στη Μάλαγα τη νίκη επί της Άλμπα. Αυτή τη φορά οι Γερμανοί χαμογέλασαν τελευταίοι με τον Ρέντινγκ να γίνεται ήρωας στο 79-78.

Μία του Βασιλειάδη και μία του Ρέντινγκ
Επανάληψη του ίδιου σεναρίου, αλλά από την… ανάποδη είχαμε στο Βερολίνο για τον δεύτερο όμιλο. Η Άλμπα πήρε ρεβάνς για την ήττα της στη Μάλαγα από το buzzer beater του Κώστα Βασιλειάδη (87-84) και με λέι απ του Ρέτζι Ρέντινγκ στα 0,2’’ πριν το τέλος επικράτησε 79-78 κάνοντας άλμα για την πρόκριση στο Top 16. Ο Αμερικανός ήταν και ο κορυφαίος της ομάδας του με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Έλληνας σούτινγκ γκαρντ είχε πολύ καλή παρουσία με 15 πόντους (3/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε μόλις 12:57.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου (18-13), χωρίς ωστόσο να αποσπαστούν κι έτσι οι Ανδαλουσιανοί με «ζεστό» τον Τούλσον πήραν τα ηνία στη δεύτερη περίοδο (27-29) και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με τρίποντο του Κουζμίνσκας και στο +8 (37-45). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βασιλειάδης ανέλαβε με τα σουτ του να κρατά μπροστά την Ουνικάχα (49-55), που έφτασε μέχρι και σε διψήφια διαφορά (51-61). Τα πάντα άλλαξαν στην τέταρτη περίοδο, όταν οι Κυπελλούχοι Γερμανίας με αφετηρία την άμυνά τους έφεραν… τούμπα το ματς με ένα επί μέρους σκορ 14-2 και έφτασαν στο 70-65 στα τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Το θρίλερ συνεχίστηκε με τον Βάσκεθ να ισοφαρίζει σε 77-77 στα 26’’ πριν το τέλος και μετά το λάθος του Χάμοντς ο Γκρέιντζερ με 1/2 βολές έφερε τη Μάλαγα μπροστά (77-78) στα 6’’ για το φινάλε. Όμως ο Ρέντινγκ με λέι απ στα 0,2’’ πριν το τέλος χάρισε στην Άλμπα τη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-21, 37-45, 53-61, 79-78.

Άλμπα (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 6, Κινγκ, Βάργκας 3, Μπάνιτς 6 (7 ριμπ.), Ρέντινγκ 17 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Βόλφαρτ 2, Στογιανόφσκι 2, Ρένφρο 12, Χάμοντς 8 (5 ασίστ), ΜακΛίν 12, Ραντόσεβιτς 11.

Μάλαγα (Πλάθα): Μάρκοβιτς 2, Βασιλειάδης 15, Τούλσον 15, Τόμας 4, Σουάρεθ 4, Γκρέιντζερ 9, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 9, Στέφανσον 3, Γκριν 5, Γκολούμποβιτς 8 (7 ριμπ.).