Παρασκευή 28 Νοεμβρίου 2014

Έπος της Ούνιξ στη Μαδρίτη!!

Κανείς να μην ξεγράψει την Ούνιξ! Η ομάδα του Καζάν έκανε τη μεγάλη έκπληξη στη Μαδρίτη, νικώντας 85-75 τη Ρεάλ, με αποτέλεσμα να διατηρήσει τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

Έπος της Ούνιξ στη Μαδρίτη!
Το «μπαμ» της 7ης αγωνιστικής έκανε η Ούνιξ! Με κορυφαίους τους Ντ’ Ορ Φίσερ και Τζέρελς, η ομάδα του Καζάν ταπείνωσε 85-75 τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη και έμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση στο TOP16 της Ευρωλίγκας!

Με… θράσος μπήκε από το πρώτο λεπτό η Ούνιξ, με το σκορ στα μισά της πρώτης περιόδου να ήταν στο υπέρ της 15-7. Η Ρεάλ αντέδρασε, μειώνοντας τη διαφορά, αλλά η ομάδα του Καζάν δεν πτοήθηκε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 22-23. Όμως, η εικόνα της «βασίλισσας» στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε ριζικά. Αρχικά, οι Ρέγες και Μεζρί της έδωσαν το προβάδισμα (37-28), ενώ στη συνέχεια τα τρίποντα των Γιουλ, Ροντρίγκεθ και Νοσιόνι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (46-35). Εκεί, ήρθε μία μικρή αντίδραση από τους φιλοξενούμενους με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 46-42.

Μπορεί η Ρέαλ να έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο η Ούνιξ δεν τα παράτησε! Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο, πήρε εκ νέου το προβάδισμα (50-56), ενώ στη συνέχεια έφτασε ακόμα και στο +10 (58-68), με τον Ροντρίγκεθ να διαμορφώνει το 61-68. Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι Ρώσοι και στο τέταρτο δεκάλεπτο και, αφού διατηρούσαν μία διαφορά ασφαλείας καθ’ όλη τη διάρκεια, πήραν τη μεγάλη νίκη με το τελικό 85-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-42, 61-68, 75-85.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 3(1), Νοσιόνι 11(1), Ματσιούλις 6, Ρέγες 8, Ροντρίγκεθ 12(3), Αγιόν 10, Κάρολ 4, Γιουλ 8, Μπουρούσης 5(1), Σλότερ 4, Μεζρί 4.

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Ουάιτ 11(1), Λάνγκφορντ 14, Ζήσης 8 (2 τρ., 7 ασ.), Μπίκοφ 2, Σανικίντζε, Γκουμπάνοφ, Καϊμακόγλου 2 (4 ριμπ.), Αντίποφ, Φίσερ 25 (8 ριμπ.), Τζέρελς 26 (5). *Πηγή: sport-fm.gr*