Παρασκευή 28 Νοεμβρίου 2014

Με «πάρτι» του Μαριάνοβιτς!

Την τέταρτή του νίκη, ύστερα από επτά αγωνιστικές στη φετινή Ευρωλίγκα, πήρε ο Ερυθρός Αστέρας επικρατώντας 79-62 της Νεπτούνας.

Με «πάρτι» του Μαριάνοβιτς
Με κορυφαίους τους Μαριάνοβιτς και Μπλάζιτς, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 79-62 της Νεπτούνας και έφτασε στην τέταρτή του νίκη σε επτά αγωνιστικές στη φετινή Ευρωλίγκα.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο, καθώς είχε το προβάδισμα, ενώ με την καλή του άμυνα κρατούσε τη Νεπτούνας χαμηλά (14-10). Μάλιστα, περίπου στα μισά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σερί 8-0, με το οποίο πήγαν την υπέρ τους διαφορά στο +12 (22-10), με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» με ένα 4-0 και να διαμορφώνουν το 22-14.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι και τα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τη Νεπτούνας να κάνει ένα σερί (33-18). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Νεπτούνας «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί 19-0, παίρνοντας για πρώτη φορά στο προβάδισμα (33-37). Η μοναδική «απάντηση» του Ερυθρού Αστέρα ήταν ένα καλάθι από τον Μαριάνοβιτς, ο οποίος έκανε το 35-37, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Αφού ξεπέρασε το… σοκ του τέλους του πρώτου ημιχρόνου, ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πιο… μυαλωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαφώς καλύτεροι αμυντικά και με τους Κάλινιτς και Τζένκινς όχι μόνο έκαναν την ανατροπή, αλλά «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο τέλος στο +15 (62-47). Πλέον, το ματς δεν είχε… γυρισμό για τους Λιθουανούς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την τέταρτή τους νίκη με το τελικό 79-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-37, 62-47, 79-62.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 2 (7ασ.), Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 12, Λάζιτς 2, Μπλάζιτς 19 (3τρ., 8ρ.), Κάλινιτς 8 (5ρ.), Μαριάνοβιτς 24 (12ρ.), Τέγιτς, Τζένκινς 10 (1), Τσίρμπες 2.

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Μαζέικα, Γκιρντζιούνας 2, Σίνιτσα 3 (1), Ντίμσα 9, Γκαΐλιους 18 (4), Γκαλντίκας 3 , Σακούρ 5, Μπένσον 4 (7ρ.), Ζαβάτσκας 8 (2τρ., 7ρ.), Βασίλιους 8, Μπουτκεβίτσιους 2.*Πηγή: sport-fm.gr*