Οι κορυφαίοι αθλητές του 2014!

Σε εξέλιξη βρίσκεται η ψηφοφορία που διενεργεί η ελληνική ομοσπονδία στίβου για τους καλύτερους Έλληνες αθλητές της περασμένης χρονιάς. Δείτε τους υποψήφιους και τα κατορθώματά τους μέσα στο 2014.

Οι κορυφαίοι αθλητές του 2014
Άνδρες

Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (βάδην- ΑΟ Πεύκης): Πήρε μέρος στην γρηγορότερη κούρσα όλων των εποχών στο αγώνισμα των 50χλμ βάδην, στο Ευρωπαϊκό της Ζυρίχης, καθώς ο νικητής της κατάφερε να κάνει παγκόσμιο ρεκόρ. Τερμάτισε τελικά στην 13η θέση με 3ώρες 49.58, μια ανάσα από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (3.49.56). Στη διάρκεια της σεζόν διένυσε τα 20χλμ βάδην σε 1ώρα 23.04, ενώ έκανε πανελλήνιο ρεκόρ στα 5.000 μ. βάδην κλειστού (19.13.25).

Λυκούργος Τσάκωνας (200 μ.- ΓΑΣ Σκάλας): Πραγματοποίησε μια σταθερή σεζόν. Συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης, όπου κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό καταλαμβάνοντας την έβδομη θέση με 20.53. Στον προκριματικό της διοργάνωσης βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με 20.40 (6η επίδοση όλων των εποχώ στην χώρα). Στο Ταλίν βοήθησε ουσιαστικά την ελληνική ομάδα με δύο δεύτερες θέσεις σε 100 μ. και 200 μ. με 10.22 (3,2) και 20.78, αντίστοιχα.

Λούης Τσάτουμας (μήκος- Μεσσηνιακός ΓΣ): Το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοχτού στη Ζυρίχη με άλμα στα 8,15 μ. ήταν η σημαντικότερη στιγμή της χρονιάς για εκείνον, αλλά και μια από τις σημαντικότερες στην καριέρα του. Το χειμώνα βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ κλειστού με 8,23 μ. και βρέθηκε μια ανάσα από το βάθρο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Σόποτ, από όπου αποχώρησε τελικά τέταρτος με 8,13 μέτρα. Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων στο Ταλίν ήταν νικητής με 8,25 μέτρα.

Δημήτρης Τσιάμης (τριπλούν- Ολυμπιακός): Ταξίδεψε στη Ζυρίχη με καλύτερο άλμα στα 16,75 μ., από το διεθνές μίτινγκ των Χανιών. Εκεί κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό του τριπλούν, όπου κατέλαβε τελικά την 10η θέση με 16,39 μέτρα. Ηταν τρίτος στο Ταλίν με 16,20 μέτρα.

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ- Πανελλήνιος ΓΣ): Αναμφίβολα ήταν η χρονιά του. Σημείωσε την σημαντικότερη επιτυχία της καριέρας του κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στο Σόποτ με άλμα στα 5,80 μέτρα. Το καλοκαίρι ξεχώρισε στη σειρά αγώνων Diamond League καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση στη συνολική βαθμολογία. Στο κορυφαίο γεγονός της θερινής σεζόν, στη Ζυρίχη, βρέθηκε στην έβδομη θέση με καλύτερη προσπάθεια στα 5,60 μέτρα.

Γυναίκες

Αναστασία Καρακατσάνη (5.000 μ./10.000 μ.- ΓΣ Τρικάλων): Βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ στα 5.000 μ. και 10.000 μ. Νέων Γυναικών. Η αρχή έγινε στη Ρωσία, όπου πέτυχε 33.45.99 στα 10.000 μ. και η συνέχεια δόθηκε στο Πιτέστι της Ρουμανίας με 16.07.70 στα 5.000 μέτρα. Συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης, όπου τερμάτισε 22η με 33.53.00.

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ- ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009): Κατάφερε να βάλει θετικό πρόσημο σε μια χρονιά με αρκετά προβλήματα και δυσκολίες. Στον τελικό του Σόποτ έσπασε το κοντάρι της και δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει τον αγώνα που θα ήθελε. Τον Μάιο τραυματίστηκε όταν και πάλι έσπασε το κοντάρι της. Τελικά κατάφερε να επιστρέψει, να ξεπεράσει τα 4,67 μ. στη θερινή σεζόν και να καταλάβει την έβδομη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης. Το χειμώνα «σκαρφάλωσε» στα 4,72 μ., επίδοση που είναι απόλυτο πανελλήνιο ρεκόρ.

Μαρία Μπελιμπασάκη (200 μ.- Σητειακός ΑΟ): Βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ομάδων, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση με 23.12 (-0,6). Ετρεξε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης, όπου έφτασε μέχρι τον ημιτελικό (23.37). Η συμβολή της στην 4Χ100 μ. που έχασε οριακά τη συμμετοχή της στον τελικό της Ζυρίχης, ήταν σημαντική.

Ελισάβετ Πεσιρίδου (100 μ. εμπ.- ΓΣ Κηφισιάς): Ταξίδεψε στη Ζυρίχη για την εμπειρία και επέστρεψε από αυτήν έως η έκτη κορυφαία Ελληνίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα, με νέο ατομικό ρεκόρ (13.27). Κλήθηκε να πάρει θέση βασικής στην ομάδα 4Χ100 μ., μετά τον τραυματισμό της Μαρίας Γάτου και συνέβαλε κι εκείνη με την σειρά της στην εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας (43.81).

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ- ΑΟ Φιλοθέης): Η εμφάνιση της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης την έφερε μια ανάσα από Το χρυσό μετάλλιο. Τελικά πανηγύρισε τη δεύτερη θέση με καλύτερο άλμα στα 4,60 μέτρα. Στη διάρκεια της σεζόν, έδειξε σταθερότητα και κατάφερε να ισοφαρίσει την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών στον ανοιχτό στίβο, με άλμα στα 4,71 μέτρα και να φτάσει στα 4,55 μ. το ρεκόρ της στον κλειστό στίβο. Ηταν νικήτρια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων στο Ταλίν, με 4,55 μέτρα, ενώ κατέλαβε την δεύτερη θέση στην συνολική βαθμολογία των αγώνων Diamond League.

Πάρτε και εσείς μέρος στην ψηφοφορία, επιλέγοντας τον κορυφαίο αθλητή και την κορυφαία αθλήτρια του 2014. *Πηγή: sport-fm.gr*