Παρασκευή 9 Ιανουαρίου 2015

Ηρεμιστική… πεντάρα για Μπάρτσα!! (video)

Σαν… ηρεμιστικό χαπάκι κατάπιε η Μπαρτσελόνα την Έλτσε! Οι Καταλανοί ξέσπασαν στο Copa Del Rey και με το ευρύ (όσο και άνετο) 5-0 χαλάρωσαν απ’ την καταιγίδα που ακολούθησε την ήττα απ’ τη Σοσιεδάδ.

Ηρεμιστική… πεντάρα για Μπάρτσα (video)
Ο σάκος του μποξ που έψαχνε για να ξεσπάσει τα νεύρα της αποδείχθηκε η Έλτσε για την Μπαρτσελόνα.

Μετά τον ορυμαγδό που ακολούθησε την ήττα απ’ τη Σοσιεδάδ (απομάκρυνση Θουμπιθαρέτα, πρόωρες εκλογές, κόντρα Λουίς Ενρίκε-Μέσι) οι «μπλαουγκράνα» χαλάρωσαν με μια άνετη πεντάρα για το Copa Del Rey (5-0).

Έστω κι αν ζορίστηκαν ελαφρώς για 35 λεπτά. Αρκούσε όμως να βάλει ο Νεϊμάρ το πρώτο για να γίνουν όλα απλά. Και μέχρι να λήξει το ημίχρονο, οι Σουάρες (με ωραίο σόλο) και Μέσι (με πέναλτι) να ‘χουν ξεχειλώσει ήδη το σκορ.

Δε χρειάστηκε, δε, τίποτα περισσότερο από ένα 15λεπτο ξέσπασμα με την έναρξη του β’ μέρους (κατά τη διάρκεια του οποίου ο Άλμπα έβαλε κι εκείνος τ’ όνομά του στους σκόρερ κι ο Νεϊμάρ προσέθεσε ένα ακόμα γκολ στο ενεργητικό του) για να φτάσουν οι Καταλανοί στην άνετη νίκη.

Μια νίκη που τους εξασφαλίζει φυσικά την πρόκριση (την ώρα που η Ρεάλ είναι κάτι παραπάνω από πιθανό να τη χάσει απ’ την Ατλέτικο) αλλά και την ηρεμία τους ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.