Τρίτη 24 Φεβρουαρίου 2015

Ίντερ τώρα που το χρειάζεται!!

Για το μέγεθος της Ίντερ δεν είναι επίτευγμα ένα σερί τριών νικών. Όμως για την κατάσταση των «νερατζούρι» είναι, αφού το πέρασμα από την έδρα της Κάλιαρι (2-1) τους άνοιξε την όρεξη για Ευρώπη.

Ίντερ τώρα που το χρειάζεται!
Πάνω στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν αρχίζει να βρίσκει τον δρόμο της η Ίντερ. Οι «νερατζούρι», παρότι αγχώθηκαν πολύ στο φινάλε, πέρασαν από την έδρα της Κάλιαρι με σκορ 2-1 και βλέπου τις ελπίδες τους για Ευρώπη να αναπτερώνονται.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο με λίγες καλές στιγμές στο «Σαντ Ελία» η ομάδα του Μαντσίνι βρήκε το γκολ με τον Κόβασιτς στο 47ο λεπτό. Το τέρμα των φιλοξενούμενων έκανε ροντέο το παιχνίδι με τους παίκτες της Κάλιαρι να κυνηγούν την ισοφάριση και την Ίντερ να ψάχνει τις αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές ο Ικάρντι με πολύ όμορφο πλασέ στο 68’ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του και το παιχνίδι έμοιαζε να τελειώνει. Όμως η απάντηση των παικτών του Τζόλα ήρθε άμεσα και με το αυτογκόλ του Καρίτσο (74’) τους ξαναέβαλε στο ματς. Μέχρι το φινάλε η Κάλιαρι πάλεψε, όμως παρά την κατάσταση πανικού που βρέθηκε αρκετές στιγμές η άμυνά της, η Ίντερ κράτησε το τρίποντο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.