Τρίτη 24 Φεβρουαρίου 2015

Cojones… απ’ τα λίγα!!

Μια απίστευτη ανατροπή παραμονής έκανε η Λεβάντε! Η ομάδα των Ελλήνων –που δεν αγωνίστηκαν- με δύο γκολ στο τέλος (στο 88' και στο 94') έφερε «τούμπα» την Γρανάδα και πήρε το… εξάποντο (2-1).

Cojones… απ’ τα λίγα!
Θα το θυμούνται για καιρό το αποψινό παιχνίδι στην Λεβάντε! Την ώρα που άπαντες έβλεπαν την γη να… χάνεται, την ώρα που αντίκριζαν όλο και πιο κοντά το φάσμα του υποβιβασμού, ξαφνικά ήρθε η «ανάσταση»!

Με δύο γκολ στο τέλος (88', 94'), λοιπόν, η ομάδα των Ελλήνων (στον πάγκο ο Βύντρα, εκτός αποστολής ο Καράμπελας) γύρισε την εις βάρος της κατάσταση κι εκεί που βρισκόταν στα σχοινιά, απογειώθηκε κόντρα στην Γρανάδα, επικρατώντας 2-1 κι αναγκάζοντας τον κόσμο της να σηκωθεί στα… ουράνια.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Ελ Αραμπί στο 13’ και έδειχναν να κρατούν «σφιχτά» τους τρεις βαθμούς. Ακόμα κι όταν έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κολούνγκα στο 72’. Ακόμα κι όταν έμειναν με 9’ (με τον μέχρι τότε σκόρερ να παίρνει κόκκινη κάρτα και οι γηπεδούχοι με 10 (αποβλήθηκε ο Ραμίς).

Δύο λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, ήρθε ο Καμαράσα με εν κινήσει σουτ να ισοφαρίσει, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν η ώρα του Μπαράλ (με σουτ μέσα απ’ την περιοχή) να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Ένα σκορ που έδωσε… ζωή στην Λεβάντε. Κι αυτό διότι μπορεί να παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο πλησίασε στον πόντο απ’ την σωτηρία, αφήνοντας παράλληλα την αποψινή της αντίπαλο στο -3 και να… βράζει.