Δευτέρα 9 Φεβρουαρίου 2015

Σκόνταψε ο Αχαρναϊκός!

Χωρίς νικητή με 1-1 ολοκληρώθηκε το ματς του Αχαρναϊκού με το Φωστήρα στο Μενίδι. Νίκη για τον Άλιμο που επικράτησε με 2-0 του Ηρακλή Ψαχνών για τη 16η αγωνιστική του Ν. Oμίλου της Football League.

Σκόνταψε ο Αχαρναϊκός
Απώλεια βαθμών είχε ο Αχαρναϊκός με το Φωστήρα, καθώς με το 1-1 που ολοκληρώθηκε ο αγώνας για τη 16η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Football League, δεν μπόρεσε να καλύψει έδαφος από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ, ενώ ο Άλιμος απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού επικρατώντας του Ηρακλή Ψαχνών με 2-0.

Στο Μενίδι το γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ταμπάκης στο 31’, όταν μετά τη σέντρα του Νιάρου, ο επιθετικός των γηπεδούχων σηκώθηκε ψηλά και με κεφαλιά νίκησε τον Μπότο. Οι παίκτες του Κριστόφ Βαζέχα δεν το έβαλαν κάτω και στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν πιο ανοιχτά για να φτάσουν στην ισοφάριση, το οποίο κατάφεραν στο 68’ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σμυρλή. Στο 87’ ο Σιώπης έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον Φωστήρα, αλλά την ευκαιρία του αγώνα έχασαν οι γηπεδούχοι στο 89’, όταν ο Γέσιτς σε εκτέλεση πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μπότου. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα να λήξει η αναμέτρηση με 1-1.

Έτσι, ο Αχαρναϊκός παρέμεινε στην 6η θέση με 21 βαθμούς, ενώ ο Φωστήρας διατηρήθηκε εντός της ζώνης του υποβιβασμού στην 11ος με 12 βαθμούς.

Στην άλλη σημερινή (9/2) αναμέτρηση ο Άλιμος δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή Ψαχνών. Στο 13’ ο Μπεριέξ με σουτ από μακρινή απόσταση έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ ο Αργεντινός επιθετικός μέσος διπλασίασε τα τέρματα του Αλίμου στο 34’, έπειτα από ασίστ του Ιωάννου. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι αξιόλογο, με εξαίρεση το 75,’ όταν ο Σταυριανός απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σικαλιά. Πέντε λεπτά μετά ο Παληγεώργος των φιλοξενουμένων πήρε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από το διαιτητή για θέατρο, ενώ με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς και ο Άλιμος μετά την κόκκινη κάρτα του Καραμέρη στο 85’.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Άλιμος έφτασε στους 17 βαθμούς και την 9η θέση στη βαθμολογία και προσπέρασε τον Ηρακλή Ψαχνών, ο οποίος είναι 10ος με ένα βαθμό λιγότερο.