Δευτέρα 23 Μαρτίου 2015

Νίκησε Παρτιζάν και 2η θέση η Μπουντούτσνοστ!!

Στη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου της Αδριατικής Λίγκας, πίσω από τον Ερυθρό Αστέρα, τερμάτισε η Μπουντούτσνοστ η οποία επικράτησε στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Παρτιζάν με 85-69.
Η Παρτιζάν ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 19-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπουντούτσνοστ ισορρόπησε την κατάσταση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-44 υπέρ της ομάδας του Βελιγραδίου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε με 66-69. Στην τελευταία περίοδο του αγώνα οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν την αντεπίθεσή τους και με επιμέρους σκορ 19-10 πήραν τη νίκη με 85-79 που τους χάρισε τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου.
Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Τζέιμς Ρίτσαρντ Ρέινολντς ο οποίος σκόραρε 24 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, διακρίθηκε οι Εντο Μούριτς και Αλεξάντερ Πάβλοβιτς με 16 πόντους έκαστος.