Δευτέρα 23 Μαρτίου 2015

Βρήκε… χρυσάφι ο Μουρίνιο!!

Ο ορισμός της «χρυσής αλλαγής» κράτησε πρώτη και με διαφορά την Τσέλσι! Πάνω που… ζόριζε η κατάσταση απ’ τη Χαλ, ο Μουρίνιο έριξε στο ματς τον Ρεμί κι εκείνος -δυο λεπτά αργότερα- έδωσε τη λύση (3-2).

Βρήκε… χρυσάφι ο Μουρίνιο
Ένα παιχνίδι που είχε αρχίσει για τα καλά να στραβώνει… ίσιωσε ο Ζοσέ Μουρίνιο.

Η επιλογή του «εκλεκτού» να βάλει αλλαγή στο 75’ τον Ρεμί δικαιώθηκε δυο λεπτά αργότερα κι επέτρεψε στην Τσέλσι ν’ αποδράσει με δύσκολο διπλό (3-2) απ’ την έδρα της Χαλ.

Αν και τα πράγματα φάνηκαν πολύ εύκολα στην αρχή για τους «μπλε». Όταν ο Αζάρ τους έδωσε απ’ το 2’ προβάδισμα κι ο Κόστα (με το γκολ που τον επανέφερε στην κορυφή των σκόρερ μαζί με τον Κέιν) φάνηκε να καθαρίζει πρόωρα το ματς.

Μέσα σε λιγότερα από τέσσερα λεπτά, όμως, η Τσέλσι έχασε τη γη κάτω απ’ τα πόδια της. Ή μάλλον ο Τιμπό Κουρτουά έχασε την μπάλα απ’ τα δικά του πόδια (λίγο μετά τη μείωση του σκορ από τον Ελμοχαμαντί) κι έδωσε το δικαίωμα στον Ερνάντες να κάνει θρίλερ το ματς.

Είπαμε όμως. Ο Μουρίνιο είχε έμπνευση. Κι έστω κι αν χρειάστηκε επίσης γκέλα του τερματοφύλακα στο σουτ του Ρεμί (λίγο αφότου είχε μπει στη θέση του Κόστα) πήρε το διπλό που κράτησε μακριά και χωρίς ελπίδες για τίτλο τη Μάντσεστερ Σίτι.

Την ίδια ώρα όμως που η Τσέλσι επέστρεφε στις επιτυχίες, βάλσαμο στις δικές της πληγές έβρισκε και η Έβερτον. Μετά την οδυνηρή πεντάρα-αποκλεισμό από τη Ντιναμό Κιέβου στο Europa League, τα «ζαχαρωτά» βρήκαν παρηγοριά στην έδρα της ΚΠΡ. Εκεί όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν ν’ απαντήσουν (με τον Βάργκας) στο προβάδισμα του Κόουλμαν, αλλά ο Λένον έδωσε τελικά τη νίκη με 2-1 στην ομάδα του (απόντα σήμερα) Κέβιν Μιραλάς.