Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015

Έτσι γιορτάζει ο Μίλος!!

Ανήμερα των γενεθλίων του ήταν το... κάτι άλλο! Ο Μίλος Τεόντοσιτς έκανε ολοκληρωτική εμφάνιση μέσα στην Ισπανία (σκοράροντας-μοιράζοντας) και οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στο ευρύ 95-77 επί της Μάλαγα.

Έτσι γιορτάζει ο Μίλος!
Και «εκτελεστής» και δημιουργός ο Μίλος Τεόντοσιτς! Ανήμερα των 28ων γενεθλίων του, ο Σέρβος γκαρντ ήταν εκπληκτικός μέσα στην Ισπανία, έχοντας 25 πόντους (5/7 τρίποντα) και 8 ασίστ και οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ανεβασμένη στο δεύτερο μέρος ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη νίκη απέναντι στην Μάλαγα, με 95-77.

Ένατη νίκη σε 11 αγωνιστικές στο Top-16 για την ομάδα του Ιτούδη που ελπίζει σε κάποια ήττα-δώρο από Φενέρμπαχτσε και Ολυμπιακό για να αισθανθεί πιο άνετη για το «καπάρωμα» ενός εκ των δύο πρώτων θέσεων που δίνουν πλεονέκτημα έδρας.

«Συνοδοιπόροι» του άλλοτε άσου των ερυθρολεύκων, ο Ντε Κολό με 19 πόντους και ο Κάουν με 16. Για τους Ανδαλουσιάνους που παραμένουν στον πάτο του ομίλου και που άντεξαν μόνο για 20λεπτά, 14 είχε ο Βάσκεθ και 13 ο Κουζμίνσκας.

Απ’ το χέρι πήραν την ΤΣΣΚΑ με το… καλημέρα Τεόντοσιτς και Ντε Κολό, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να προηγηθούν νωρίς με 6-13. Το επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό, κρατώντας τα ηνία της αναμέτρησης (17-24). Ο εξαιρετικός Βάσκεθ κρατούσε μέσα στο… κόλπο την Μάλαγα και οι δύο τρίποντες «βόμβες», έφεραν τους γηπεδούχους στο φινάλε της πρώτης περιόδου σε απόσταση βολής, με το 25-26.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, καθώς η ομάδα του Ιτούδη δεν μπορούσε να πατήσει το γκάζι και να ξεφύγει, με τους γηπεδούχους να δείχνουν αποφασισμένοι να κοντράρουν στα ίσα την μεγάλη αντίπαλό τους. Εξ’ ου και το 36-34 υπέρ των Ανδαλουσιάνων, τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Με δύο σερί τρίποντα απ’ τους Φριτζόν και Βοροντσέβιτς, η ΤΣΣΚΑ απέκτησε… απόσταση μετά από ώρα (39-45), προτού ένα ανάλογο σουτ από τον Σουάρεθ διαμορφώσει το 42-47 του πρώτου 20λεπτου.

Αρκετά… έπαιξε, ήταν ώρα να τελειώσει μια και καλή την «μπουγάδα» η ρωσική ομάδα. Με αιχμή του δόρατος τον Κάουν και σταθερά κομβικούς τους Τεόντοσιτς-Ντε Κολό, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 4-11 και για πρώτη φορά έκαναν το αναμενόμενο. Άφησαν σκόνη 12 πόντων (46-58) και με το καλημέρα στην επανάληψη, η πλάστιγγα έδειξε να γείρει! Η Μάλαγα έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει, αλλά ο… ΤρελοΜίλος έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι (και σε συνάρτηση με τον αψεγάδιαστο -7/7 σουτ- Κάουν), η διαφορά εκτινάχθηκε στους 16 (52-68), με τον Σέρβο γκαρντ να ‘χει φτάσει ήδη τους 20π. Σ’ αυτά τα επίπεδα έκλεισε και η τρίτη περίοδος, με την ΤΣΣΚΑ να ‘χει αγκαλιάσει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει και τους 20 πόντους, προτού διαμορφωθεί το τελικό 77-95, σε μια άνετη -όπως εξελίχθηκε στο δεύτερο μέρος -επικράτηση για την ομάδα του Ιτούδη.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 42-47, 56-72, 77-95

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Γκάμπριελ 3 (1), Μάρκοβιτ, Σολουάδε 8 (2), Τόμας 4, Σουάρεθ 12 (2), Καραχόντζιτς 8 (2), Βάσκεζ 14, Κουζμίνσκας 13 (1), Γκριν 9 (1), Γκολούμποβιτς 6.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (2), Τεόντοσιτς 25 ( 5), Φριντζόν 3 (1), Νίκολς 4, Τζάκσον 9, Μαρκοϊσβίλι, Κορόμπκοφ, Ουίμς 9 (1), Βοροντσέβιτς 5 (1), Καούν 16, Κριάπα, Χάινς 5. *Πηγή: sport-fm.gr*