Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015

Επιτέλους νίκη για την Εφές!!

Στο παιχνίδι της πρόκρισης στους «8» της Ευρωλίγκας παραμένει η Αναντολού Εφές, καθώς επιβλήθηκε με 79-75 της Νίζνι Νόβγκοροντ και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών.

Επιτέλους νίκη για την Εφές
Είδαν και αποείδαν στην Αναντολού Εφές μέχρι να "γευτούν" τη χαρά της νίκης και, ύστερα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, τα κατάφεραν. Οι Τούρκοι επικράτησαν στο «Αμπντί Ιπεκτσί» με σκορ 79-75 της Νίζνι Νόβκοροντ για την 11η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας και αύξησαν σημαντικά τις ελπίδες τους για την πρόκριση στην φάση των προημιτελικών της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21) και δεν το άφησε σε κανένα σημείο μέχρι τη λήξη του. Στη συνέχεια η Εφές, αφού σημείωσε 8 συνεχόμενους πόντους, πήρε διαφορά 10 πόντων (37-27) και "έκλεισε" το ημίχρονο στο +9 (48-39).

Οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να καταφέρουν πολλά πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς, αφού μείωσε προσωρινά στο -5 (50-45), η απόστασή της από τους Τούρκους έφτασε στους 12 πόντους (64-52) στο 30’. Οι Τούρκοι μπήκαν πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ανοίγοντας τη διαφορά στους 18 πόντους (75-57), όμως οι Ρώσοι με ένα επιμέρους σκορ υπέρ τους 18-3, μείωσαν στους 3 πόντους (78-75) στα 5’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μπατούκ με μία βολή έγραψε το τελικό σκορ (79-75).

Ο Μπιέλιτσα με 15 πόντους και οι Λάσμε και Οσμάν με 13 ήταν τα «πρώτα βιολιά» για την Αναντολού Εφές, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου συνεισέφερε με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ. Αντίθετα, από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Παραχούσκι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και οι Ρότσεστι και Μέκελ προσέθεσαν 18 και 13 αντίστοιχα.

«Φορτσάτος» ξεκίνησε στο ματς ο Παραχούσκι, πετυχαίνοντας με έμμεσο τρίποντο τους τρεις πρώτους πόντους του αγώνα, αλλά ο Λάσμε ακολούθως ισοφάρισε (3-3) για τους γηπεδούχους και ο Περπέρογλου έκανε «σεφτέ» στο σκοράρισμα με δύο εύστοχα καλάθια (7-9). Ο Παραχούσκι και ο Κούκσικς έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων (7-14) στη Νίζνι, αλλά ο Ερτέλ και ο Περπέρογλου επανέφεραν την Εφές σε "απόσταση βολής" (13-14). Ο Έλληνας φόργουορντ με λέι απ έβαλε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (21-19) και ο Μπιέλιτσα με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου, έφερε την Εφές στο +3 (24-21).

Ο Σέρβος συνέχισε να απειλεί κοντά στο καλάθι (26-21), όμως ο Παραχούσκι ήταν εντυπωσιακός και, φτάνοντας τους 11 πόντους, μείωσε στο -2 (29-27) γα τους Ρώσους. Τότε, όμως, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς με ένα σερί 8-0 έφεραν την απόσταση των δύο ομάδων σε διψήφιο αριθμό (37-27). Η Νίζνι απάντησε άμεσα, πετυχαίνοντας τους επόμενους έξι πόντους (37-33) και ο Ρότσεστι με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο -3 (39-36). Ο Σάριτς, όμως, ανέλαβε προσωπικά να δώσει ένα σημαντικό προβάδισμα στην Εφές και με πέντε δικούς του πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ την Εφές στο ημίχρονο, δίνοντάς της «αέρα» 9 πόντων (48-39).

Ο Περπέρογλου σημείωσε το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας την Εφές στο +11 (50-39), όμως στα επόμενα τέσσερα λεπτά δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να πετύχουν κάποιο πόντο. Αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα οι παίκτες του Μπαγκάτσκις, καθώς μείωσαν μεν στο -5 (50-45), αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Οι Τούρκοι τελικά ξύπνησαν από το «λήθαργο» με τον Μπιέλιτσα (52-45). Ο Οσμάν επανέφερε τη διαφορά στους 10 (57-47) και ο Λάσμε, σημειώνοντας τέσσερις πόντους στους 14 (64-50), με το Ρότσεστι να μειώνει στο -12 (64-52).

Ο Αμερικάνος γκαρντ της Νίζνι μείωσε και άλλο (64-55) στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αλλά οι παίκτες του Ίβκοβιτς με καλή άμυνα στη συνέχεια και καλές επιλογές στην επίθεση έβαλαν τέλος στις ελπίδες των Ρώσων για θετικό αποτέλεσμα, καθώς με ένα σερί 6-0 "ανέβασαν το δείκτη" της διαφοράς στο +15 (70-55) και λίγο μετά στο +18 (75-57). Στο επόμενο δίλεπτο, οι Τούρκοι χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με ένα σερί 10-0 (75-67). Ο Ντρέιπερ με τρίποντο (78-67) σταμάτησε την "αφλογιστία" της Εφές, όμως η Νίζνι κατάφερε να πλησιάσει στο ένα καλάθι στα 5’’ πριν τη λήξη του αγώνα, καθώς σκόραρε τους επόμενους οκτώ πόντους (78-75). Ωστόσο, ο Μπατούκ ευστοχώντας σε μία βολή (79-75) "καθάρισε" την υπόθεση νίκη για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-39, 64-52, 79-75

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Περπέρογλου 10, Οσμάν 13, Μπατούκ 4, Σάριτς 8, Ντρέιπερ 6, Λάσμε 13, Τζάνινγκ 2, Ερτέλ 8, Μπιέλιτσα 15

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν, Μέκελ 13, Παραχούσκι 22, Αντόνοφ 7, Χφοστόφ 3, Ρότσεστι 18, Σαβέλιεφ 3, Κούκσικς 7, Κριβοσέεφ 2, Γκολόβιν *Πηγή: sport-fm.gr*