Πέμπτη 9 Απριλίου 2015

Όσο έχει αυτόν, πιέζει!! (video)

Στην... υγειά του Κριστιάνο το διπλό της Ρεάλ Μαδρίτης στο Βαγέκας. Με ένα γκολ (το 300ο) και μια ασίστ του Πορτογάλου, η βασίλισσα νίκησε 2-0 την Ράγιο και παραμένει στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα.

Όσο έχει αυτόν, πιέζει! (video)
Παιδεύτηκε αρκετά απέναντι στην μαχητική Ράγιο Βαγεκάνο. Αλλά για τα... δύσκολα είναι οι μεγάλοι παίκτες και ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβγαλε τη Ρεάλ Μαδρίτης απ' το «αδιέξοδο», χαρίζοντάς της ουσιαστικά τη νίκη με σκορ 2-0, που την έφερε εκ νέου στο -4 απ' την κορυφή και την Μπαρτσελόνα ενόψει των τελευταίων οκτώ αγωνιστικών που προμηνύονται... καυτοί!

Στο πρώτο μέρος η απόδοση της βασίλισσας δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή με τους γηπεδούχους να δημιουργούν απειλές για την εστία του Κασίγιας που αποδείχθηκε καθοριστικός τουλάχιστον να μην βρεθεί πίσω στο σκορ η πρωταθλήτρια Ευρώπης (όπως και στο δεύτερο όταν χρειάστηκε). Στην επανάληψη, όμως, οι παίκτες του Αντσελότι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να καθαρίσουν την υπόθεση και να μην μπλέξουν σε περιπέτειες.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να βρίσκει δίχτυα στο 68' -με κεφαλιά-, η Ρεάλ ανέκτησε τα ηνία του ματς κι έδιωξε το άγχος από πάνω της, με τον Πορτογάλο να φτάνει τα 300 γκολ με την φανέλα των Μαδριλένων (σε 288 ματς), κάτι που μέχρι σήμερα έχουν πετύχει μόνο οι Ραούλ και Ντι Στέφανο.

Και πέντε λεπτά αργότερα, τέλειωσε μια και καλή την υπόθεση, «σερβίροντας» το γκολ στον Χάμες Ροντρίγκεζ που δεν έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ και να διαμορφώσει το τελικό 0-2.