Σάββατο 9 Μαΐου 2015

Άρης τετράδας!!

Ο Άρης έκανε τα εύκολα-δύσκολα, αλλά νίκησε 69-66 το Ρέθυμνο και τερμάτισε στην τέταρτη θέση της Basket League. Πρώτος αντίπαλος στα play-offs η ΑΕΚ. Στην έκτη θέση ο ΑΓΟΡ, που παίζει με τον ΠΑΟΚ.

Άρης τετράδας!
Ο Άρης είναι τελικά η ομάδα που κατέκτησε την τέταρτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League. Οι «κίτρινοι» νίκησαν 69-66 εκτός έδρας το Ρέθυμνο στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής και τερμάτισαν πίσω από Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ.

Αντίπαλός τους στην πρώτη φάση των play-offs θα είναι η ΑΕΚ, που τερμάτισε στην πέμπτη θέση, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει το πλεονέκτημα έδρας. Από την άλλη, η ομάδα της Κρήτης τερμάτισε στην έκτη θέση της βαθμολογίας και θα αντιμετωπίσει στην πρώτη φάση τον ΠΑΟΚ με μειονέκτημα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, που είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ άλλοι τρεις συμπαίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων, αλλά και του αγώνα ήταν ο Γιάννης Καλαμπόκης, που σημείωσε 18.

Το Ρέθυμνο αιφνιδίασε τον Άρη και προηγήθηκε 7-2, αλλά η αντίδραση των «κίτρινων» ήταν άμεση, αφού με σερί 6-0, πήραν προβάδισμα 7-8, μετά από τέσσερα λεπτά. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους, αναγκάζοντας τον αντίπαλό τους σε άστοχα σουτ και με σωστές επιλογές στην επίθεση, πήραν διαφορά πέντε πόντων (15-10) στο 7’. Το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε μπροστά με 20-17, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φαγέ, που είχε σημειώσει επτά πόντους. Τόσους είχε από πλευράς φιλοξενούμενων και ο Βεζένκοφ.

Με σερί 14-6 στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, αλλά και βελτίωση στην άμυνα, ο Άρης «γύρισε» την σε βάρος του κατάσταση και πήρε ξανά προβάδισμα με 26-31. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 28-31, αλλά με άλλο ένα σερί 7-0, οι «κίτρινοι» εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους δέκα πόντους (28-38), με τη λήξη του ημιχρόνου. Όλα ξεκίνησαν από την πολύ καλή άμυνα, αφού δέχθηκε μόλις οχτώ πόντους. Βεζένκοφ με 11 και Νέιμικ με 7 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Άρη, ενώ από πλευράς Ρεθύμνου, το «κουπί τραβούσε» ο Φαγέ με 9.

Με τρίποντο του Τόμας στην πρώτη επίθεση του τρίτου δεκαλέπτου, ο Άρης έφτασε στο +13 (28-41), αλλά το Ρέθυμνο με σερί 9-2, μείωσαν τη διαφορά στους έξι (37-43) στο 24’ και έδειξε να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι. Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν και με δικό τους 7-3, επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (40-50). Με τους Τόμας και Αντεγκμπόγε να αναλαμβάνουν δράση, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 44-54 και μπήκε στην τελική ευθεία με μια αξιόλογη διαφορά δέκα πόντων, στην προσπάθεια κατάκτησης της νίκης.

Τα λάθη και η αστοχία ήταν αυτά που κυριάρχησαν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, κάτι που φαίνεται από το σκορ, το οποίο ήταν 4-4 στα πρώτα πέντε λεπτά. Αυτό, βέβαια, ουδόλως «χαλούσε» τον Άρη, που διατηρούσε την υπέρ του διαφορά ασφαλείας. Το Ρέθυμο δεν παράτησε επ’ ουδενί το παιχνίδι και παρότι βρισκόταν στο -9 (59-68) στα 100 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με ένα απίστευτο σερί 7-0, μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (66-68), 24’’ πριν το τέλος. Οι «κίτρινοι» έκαναν λάθος στην επαναφορά, το Ρέθυμνο με 22’’ αστόχησε δύο φορές εξ επαφής με τους Καλαμπόκη και Σάφτενααρ και ο Νέιμικ με 1/2 βολές, «έγραψε» το τελικό 66-69, αφού οι γηπεδούχοι αστόχησαν και στο τρίποντο της απελπισίας στο φινάλε.

Δεκάλεπτα: 20-17, 28-38, 44-54, 66-69.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας, Κουμπούρας 2, Σάφτενααρ 8 (10ρ.), Κάουνσιλ 8 (4ασ.), Άλεν, Καλαμπόκης 18, Φαγέ 15 (11ρ.), Σίνης, Χείλαρης 2, Κράβιτς 2, Δουλγεράκης, Χόλις 11 (6ρ.).

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 6 (9ασ.), Τσιάρας, Δήμας, Ριντ 2, Τόμας 11 (5ρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 17 (5ρ.), Νέιμικ 12, Μούρτος 2 (5ρ.), Σίμτσακ 2 (5ρ.), Αντεγκμπόγε 11. *Πηγή: sport-fm.gr*