Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015

Πήρε το θρίλερ στην Κηφισιά, ο Κόροιβος!!

Δράμα στο «Ζηρίνειο» με τον Κόροιβο, να παίρνει 3η νίκη στη σεζόν, επί της Κηφισιάς με 61-60. Δραματικό φινάλε στο ματς με τον Γκίκα να πατάει γραμμή στο σουτ με το οποίο θα ισοφάριζε, αν ήταν για 3.

Πήρε το θρίλερ στην Κηφισιά, ο Κόροιβος
Μετά από ένα παιχνίδι θρίλερ, ο Κόροιβος πέτυχε την 3η του νίκη στο πρωτάθλημα, επίσης εκτός έδρας με 61-60 επί της Κηφισιάς. Με το ματς στο 61-58 μετά από δύο εύστοχες βολές του Τρότερ, 13 δεύτερα πριν το τέλος, ο Γκίκας ευστόχησε σε σουτ, που αρχικά ενώ πολλοί πίστεψαν πως είναι τρίποντο, οι διαιτητές μέτρησαν (εξ' αρχής) για δίποντο κι έτσι το ροζ φύλλο πήγε στην ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου. Ο Τρότερ με 12 και τις δύο εύστοχες βολές στο τέλος ήρωας για τους νικητές, 14 και 12 ριμπάουντ για τον Δημήτρη Μαυροειδή.

Με τον Κασελάκη να σημειώνει δύο τρίποντα και τον Μαυροειδή να σημειώνει ένα δίποντο, μετά τα μισά της 1ης περιόδου, η Κηφισιά πήρε ένα προβάδισμα με 6 πόντους 14-8, για να κλείσει στο 16-13 το πρώτο δεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τους φιλοξενούμενους να επιτρέπουν στην Κηφισιά μόλις τρεις πόντους σε οκτώ λεπτά.

Έτσι το 21-15 που διαμορφώθηκε στα 8:06 πριν λήξει η 2η περίοδος, δεν αποτέλεσε βάση για να χτίσουν κάτι καλό οι γηπεδούχοι. Σε μια περίοδο που είχε συνολικά μόλις 21 πόντους με επιμέρους 11-3 ο Κόροιβος, χάρη στην καλή του άμυνα, πήρε προβάδισμα με τον Τρότερ, 3:05 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες ν’ αδυνατούν ν’ αξιοποιήσουν ακόμα και τις βολές και να έχουν τρομερή αστοχία. Το 26-24 για τους φιλοξενούμενους άφησε τα πάντα ανοικτά για τα δύο επόμενα δεκάλεπτα.

Ο Κόροιβος με μπροστάρη τον Χριστοδούλου που σημείωσε έξι πόντους στην 3η περίοδο, πέρασε πάλι μπροστά με 37-36. Το ματς από εκεί και μετά πήγαινε πόντο-πόντο. Ο Μαυροειδής έκανε το 42-41, 1:43 πριν λήξει η 3η περίοδος, αλλά ένα σερί 6-0 των φιλοξενούμενων με τον Ντέιβις να σημειώνει όλους τους πόντους, με ένα γκολ-φάουλ κι ένα τρίποντο.

Στα 6:45 πριν τη λήξη του ματς ο Τρότερ με τρίποντο, δίνει το πρώτο προβάδισμα έξι πόντων στους φιλοξενούμενους το οποίο για ένα τέτοιο ματς, όπου κυριάρχησαν τα πολλά λάθη. Από το 48-54 στα 3:44 με καλάθι του Κάουνσιλ, ακολουθεί μια εύστοχη βολή του Γκίκα, δύο βολές του Χογκ και το μόλις 4ο τρίποντο της Κηφισιάς από τον Λεωνίδα Κασελάκη που ισοφάρισε σε 54-54, 1:57 πριν το τέλος. Ο Ντέιβις με τρίποντο ξαναδίνει προβάδισμα τριών με 57-54, 1:42 πριν το τέλος, ο Γκίκας μειώνει σε 56-57, αλλά ο Κάουνσιλ έχει ξανά απάντησε για το 56-59. Ο Στίγκερς κάνει το 58-59, ο Κόροιβος χάνει την επίθεση, αλλά το λάθος του Χογκ με τα βήματα, 19 δεύτερα πριν το τέλος, ήταν καθοριστικό. Ο Τρότερ με δύο εύστοχες βολές, 13’’ πριν το φινάλε, ο Κόροιβος πήρε κεφάλι τριών πόντων, 61-58.

Κάπου εκεί έγινε η φάση που έκρινε τα πάντα. Ο Γκίκας ευστοχεί σε σουτ, που όλοι έχουν πιστέψει πως είναι για τρεις και το ματς οδηγείται σε παράταση, αφού και ο Τρότερ, έκανε το coast-to-coast για να προλάβει το χρονόμετρο και να δώσει τη νίκη.. Οι διαιτητές μετρούν για δύο πόντους το καλάθι του Γκίκα, με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να πάρει το 3ο ροζ φύλλο, σε ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις. Το ριπλέι της NOVA, μετά το ματς, δείχνει πως ο Γκίκας, όντως πάτησε τη γραμμή και οι διαιτητές έδειξαν άμεσα πως το σουτ του Γκίκα ήταν για 2 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 24-26, 42-47, 60-61

Κηφισιά: Γκίκας 9, Μαυροειδής 14, Κασελάκης 13 (2), Τζ. Στίγκερς 7, Χογκ 10, Ντ. Στίγκερς 5, Πόποβιτς, Χρυσικόπουλος 2, Φράζιερ

Κόροιβος Αμαλιάδας: Ντέιβις 10 (2), Χριστοδούλου 6, Βασιλόπουλος, Κάουνσιλ 9 (1), Χάρις 11, Θόρντον 2, Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 7 (1), Τρότερ 12 (2), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4 *Πηγή: sport-fm.gr*