Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015

«Σίφουνας» η Λιντς!!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Τσάμπιονσιπ κατέκτησε η Λιντς, η οποία πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα της Χάντερσφιλντ, επικρατώντας 3-0 στο ντέρμπι του Δυτικού Γιόρκσαϊρ.
Μέσα σε δύο λεπτά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι Αντενούτσι και Γουντ έδωσαν ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του Στιβ Έβανς, η οποία «κλείδωσε» το ματς στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με το γκολ του Μόουατ (54’).
Οι γηπεδούχοι, που είχαν υπηρεσιακό στον πάγκο τους τον Μαρκ Λίλις, προσπάθησαν στη συνέχεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά παρά τις καλές τους στιγμές δεν μπόρεσαν να βρουν ούτε το γκολ της τιμής.
Με αυτόν τον τρόπο, η Λιντς έφτασε τους 19 βαθμούς σε 16 ματς, ενώ η Χάντερσφιλντ έμεινε στους 15 και πλέον ετοιμάζεται για την εποχή Βάγκνερ, με τον Αμερικανό τεχνικό να αναλαμβάνει το «τιμόνι» της ομάδας από Δευτέρα.