Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015

Έδωσε… δικαιώματα στην Μάλαγα η Σάσαρι!!

Με την Σάσαρι να… ξεχνά να σκοράρει για επτά λεπτά στην τρίτη περίοδο, η Ουνικάχα Μάλαγα την «καθάρισε», επικρατώντας 80-62 για το 4/4 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Έδωσε… δικαιώματα στην Μάλαγα η Σάσαρι!
Αφού η Σάσαρι… αποσυνδέθηκε από το καλάθι για επτά λεπτά στην τρίτη περίοδο, η Ουνικάχα Μάλαγα έτρεξε ένα σερί 17-0, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 80-62 και να κάνει το 4/4 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για το σύνολο του Ζοάν Πλάθα ήταν ο Χέντριξ με 19 πόντους, ενώ από τους νταμπλούχους Ιταλίας, οι οποίοι είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στη φετινή διοργάνωση, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χέινς με 18 πόντους.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με την Ουνικάχα να διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (12-8). Έτσι, κύλησε λοιπόν όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τη Σάσαρι να μένει στο παιχνίδι και το σκορ στο τέλος να διαμορφώνεται στο 20-16. Οι Ιταλοί μπήκαν… φουριόζοι στη δεύτερη περίοδο και καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά (22-24). Μάλιστα, συνεχίζοντας στον γνωστό «ξέφρενο» ρυθμούς τους πήγαν ακόμη και στο +7 (24-31), με τους γηπεδούχους να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (36-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκε όλο το παιχνίδι. Κι αυτό γιατί, στο παρκέ υπήρχε μόνο η Μάλαγα, η οποία για επτά λεπτά σκόραρε μόνο εκείνη και με ένα σερί 17-0 έκανε το 53-37! Πλέον το… ποτάμι δεν είχε γυρισμό για την «εξαφανισμένη» Σάσαρι, με την ομάδα του Πλάθα να κλείνει την περίοδο με το υπέρ της 60-44. Οι βάσεις για τη νίκη είχαν μπει από το προηγούμενο δεκάλεπτο, με την ιταλική ομάδα να ήθελε ένα… θαύμα για να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Αυτό, δεν ήρθε ποτέ και έτσι η Μάλαγα πήρε τη νίκη με 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-37, 60-44, 80-62

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 11 (1), Ντίαθ, Χέντριξ 19, Μάρκοβιτς, Τόμας 14, Ντίεθ 10 (3), Σουάρεθ 3 (1), Καραχότζιτς, Σμιθ 8 (2), Νέντοβιτς, Βάσκεθ 7, Κουζμίνσκας 8 (1).

Σάσαρι (Σακέτι): Χέινς 18 (4), Πέτγουεϊ 7 (1), Λόγκαν 7 (1), Φορμέντι, Ντεβέκι 3 (1), Αλεξάντερ 9, Ντ’ Ερκόλε, Μαρκονάτο, Σακέτι 4 (1), Στίπτσεβιτς 12 (2), Εγένγκα, Βάρναντο 2. *Πηγή: sport-fm.gr*