Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015

Το «καθάρισε» από το… τζάμπολ ο Κολοσσός!!

Ούτε για ένα δεκάλεπτο δεν κατάφερε ο Αρκαδικός να αντισταθεί στον Κολοσσό, με την ομάδα της Ρόδου να νικά εύκολα με 83-70 στο Βενετόκλειο.

Το «καθάρισε» από το… τζάμπολ ο Κολοσσός!
Καταιγιστικός από το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο Κολοσσός κόντρα στον Αρκαδικό, με τους Ροδίτες να φτάνουν εύκολα στο ροζ φύλλο, επικρατώντας 83-70 μέσα στο Βενετόκλειο.

Πέντε παίκτες από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων την αναμέτρηση, με τους Μανωλόπουλο και Ρέλεφορντ να ήταν πρώτοι σκόρερ με 15 πόντους ο καθένας. Από τους νεοφώτιστους ξεχώρισαν οι Λαμπρόπουλος και Νουούτινεν με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ύστερα από το «σφιχτό» ξεκίνημα των δύο ομάδων (4-4), ο Κολοσσός ήταν αυτός που «ξεκόλλησε», παίρνοντας το προβάδισμα (8-4). Ο Αρκαδικός έδειχνε μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα (8-6) και αυτό λόγω της εξαιρετικής άμυνας των Ροδιτών, οι οποίοι στη συνέχεια έτρεξαν ένα σερί 13-0 για το +15 (21-6). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους «θαλασσί» από την άλλη να το εκμεταλλεύονται αυτό και να το κλείνουν στο +16 (23-7).

Χάρη σε τρίποντο του Λιούις στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός πήγε την υπέρ του διαφορά στη μέγιστη τιμή της και στο +19 (26-7), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Αρκαδικό να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα -με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ- και να μειώνει στους 13 (26-13). Οι νεοφώτιστοι κρατούσαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-23), καθώς ο Μανωλόπουλος ξεκίνησε την αντεπίθεση των Ροδιτών, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +17 (44-27).

Με την ίδια καλή άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός, με την υπέρ του διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +21 (57-36) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η αναποτελεσματικότητα του Αρκαδικού στην επίθεση έκανε ακόμη πιο απλά τα πράγματα για τους Ροδίτες, οι οποίοι χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +20 (67-47).

Λόγω της μεγάλης διαφοράς που είχε διαμορφωθεί από το τρίτο δεκάλεπτο, το ματς πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο. Παρ’ όλα αυτά, ο Κολοσσός δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και έτσι δεν άφηνε τον Αρκαδικό ούτε καν να πλησιάσει κάπως (70-53). Στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους Ροδίτες να παίρνουν το ροζ φύλλο με το τελικό 83-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-27, 67-47, 83-70

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 14 (1), Λίντεν 4, Ρέλεφορντ 15 (2), ΜακΓκί 12, Λιούις 12 (2), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 15 (3), Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 2, Αγγελάκος, Άχονεν 1.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 15, Βαν Όστρουμ 12, Στεφανίδης 4, Μπράουν 8, Νουούτινεν 13 (3), Άιρλαντ 7, Καραμαλέγκος, Καββαδάς 9, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 2, Τζουγκαράκης. *Πηγή: sport-fm.gr*