Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2016

«Ανάσα» για Λαμία!!

«Ανάσα» για Λαμία

Μια εντυπωσιακή Λαμία νίκησε άνετα με 3-0 σετ τον Άρη στο Χαλκιοπούλειο, στο ματς που ολοκλήρωσε τη 13η αγωνιστική της Volley League και πήρε βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια για παραμονή.

Η Λαμία νίκησε άνετα 3-0 σετ τον Άρη στο Χαλκιοπούλειο, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Volley League και πήρε βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία, αφού, έστω και αν παρέμεινε ουραγός στη βαθμολογία, πλησίασε Παναχαϊκή και Ηρακλή.

Αντίθετα, οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν στην ένατη θέση και κοντά στην τελευταία τριάδα.

Όλοι οι παίκτες της Λαμίας έκαναν εξαιρετική εμφάνιση, αλλά η είσοδος του Καπίρη στο 12-18 του δεύτερου σετ άλλαξε τη ροή του αγώνα. Η Λαμία ολοκλήρωσε την «ανατροπή» του δεύτερου σετ, παρότι έχανε 16-7, ενώ το τρίτο σετ το «γύρισε» από 14-9.

Κορυφαίοι ήταν οι Χένσι, Μαδούρας, Αγγελόπουλος και Καπίρης.

Ο Άρης γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα. Χωρίς τον Μπαμπαλιούτα, που έμεινε στη Θεσσαλονίκη, λόγω ίωσης και με τους Χαριτωνίδη, Κυριακίδη να αγωνίζονται με πυρετό, αλλά και τα πολλά οικονομικά προβλήματα, οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις μεγάλες διαφορές τους στο σκορ και ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Ανδρεάδης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-18
2ο σετ: 2-8, 7-16, 21-20, 26-24
3ο σετ: 7-8, 12-16, 20-21, 25-23

Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-18, 26-24, 25-23 σε 90΄.

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 13 (11/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες), Αγγελόπουλος, Αραούχο 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ -13% άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χάκγουορθ 18 (18/29 επ), Μαδούρας 10 (7/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 50% υπ - 42% άριστες), Καρβούνης 1 (άσσος), Δημητριάδης, Καπίδης 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ, 83% υπ - 50% άριστες)

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 6 (6/14 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Γκιρτζίκης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (6/11 επ, 8 μπλοκ), Σωτηρίου 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 67% άριστες), Τζελάτης 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ, 40% υπ - 30% άριστες), Ντινόπουλος (λ), Πρώιος, Μήλης, Μούχλιας 2 (2/3 επ)

Ο Πέτιο Ντραγκίεφ δήλωσε πως: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη, αλλά κυρίως γιατί καταφέραμε να "γυρίσουμε" το δεύτερο και το τρίτο σετ, παρότι βρεθήκαμε πολύ πίσω στο σκορ. Μέχρι τώρα, έχουμε παίξει πολλά ματς που ήμασταν καλοί, αλλά δεν είχαμε θετικά αποτελέσματα και χάναμε διαφορές στο σκορ.

Σήμερα "γυρίσαμε" δύο μεγάλες διαφορές εις βάρος μας κι αυτό είναι σημαντικό. Στο δεύτερο γύρο, θέλουμε να πάρουμε τους πόντους που θα μας κρατήσουν στην κατηγορία».

Ο Θωμάς Καπίρης είπε πως: «Προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο για τη Λαμία. Χρειαζόμαστε αυτό το υπερπολύτιμο "τρίποντο". Κρατάμε τους τρεις βαθμούς, αλλά και το γεγονός ότι "γυρίσαμε" το δεύτερο σετ από 16-7. Ήταν θέμα χρόνου να μας βγει το παιχνίδι μας. Είναι μία καλή "ένεση" για το ηθικό μας».

Ο Γιάννης Μαδούρας είπε πως: «Από το δεύτερο γύρο και μετά μπαίνουμε πιο σοβαρά σε κάθε παιχνίδι. Είναι μια μεγάλη νίκη, αλλά δεν φτάνει. Πρέπει να συνεχίσουμε το ίδιο καλά και στα ματς που ακολουθούν. Προσπαθούμε να παλεύουμε κάθε παιχνίδι για να σώσουμε την ομάδα».

Ο Γιάννης Μέλκας δήλωσε πως: «Η Λαμία ήθελε το ματς και το πήρε. "Κλειδί" ήταν το δεύτερο σετ που το χάσαμε με διαφορά 9 πόντων. Η Λαμία, με τις δύο αλλαγές που έκανε, κατάφερε να νικήσει. Φάνηκε η απουσία του Μπαμπαλιούτα. Τα παιδιά ήθελαν να νικήσουν, αλλά αυτό το ματς θέλει σκέψη και ενέργεια. Δεν είχαμε τίποτα από τα δύο.

Τα οικονομικά προβλήματα απειλούν την παραμονή μας στην κατηγορία. Με το ζόρι μπήκαν τα παιδιά στο λεωφορείο για να ταξιδέψουν. Εάν θέλουμε να λεγόμαστε Άρης, πρέπει να κάτσουμε κάτω και να μιλήσουμε. Παίκτες, προπονητές, διοίκηση, πρέπει να τα βάλουμε κάτω και να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Δεν έχουμε βρει λύση στην πρόταση της διοίκησης για περικοπές 50%. Από αύριο θα έχουμε εξελίξεις».

Ο Γιάννης Χαριτωνίδης είπε πως: «Χάσαμε ένα ματς που ήταν στα μέτρα μας. Υπάρχουν προβλήματα. Δεν είναι μυστικό. Όλα τα πράγματα έχουν το όνομά τους. Στη φανέλα γράφει το όνομά μου, ο πρόεδρος του ΑΣ Άρης έχει το όνομα του.

Δεν ξέρω αν κάποιοι θέλουν να σωθεί ο Άρης. Πριν τα κρίσιμα ματς με τον Εθνικό και τη Λαμία, που παίζεται η παραμονή, δεν ανοίγεις συζητήσεις για μείωση αποδοχών 50%. Είναι σαν να θέλω να τρέξω Formula με ποδήλατο. Εμείς θα είμαστε εδώ. Ο καθένας να αναλάβει την ευθύνη του».