Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2016

Πέταξε έξω την Εφές η Καρσίγιακα!!

Πέταξε έξω την Εφές η Καρσίγιακα!

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι έχασε η Αναντολού Εφές, καθώς τη νίκησε 67-66 η Πινάρ Καρσίγιακα και έτσι οι πρωταθλητές προκρίθηκαν στον ημιτελικό του Κυπέλλου Τουρκίας!

Δεν θα υπάρξει συνάντηση κουμπάρων στο Κύπελλο Τουρκίας!

Η Πινάρ Καρσίγιακα έκανε την ολική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να νικήσει 67-66 την Αναντολού Εφές και έτσι να πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Φενερμπαχτσέ!

Κομβικό σημείο της αναμέτρησης ήταν η αντεπίθεση των πρωταθλητών περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, όπου χάρη σε ένα σερί 10-0 πέρασαν μπροστά (61-57), εξαλείφοντας έτσι το +6 (51-57) της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Μέχρι το τέλος του ματς, το σύνολο του Ουφούκ Σαρίτσα δεν έχασε το προβάδισμά του και έτσι προκρίθηκε στους «4»!

Κορυφαίος από την Καρσίγιακα ήταν ο πρώην παίκτης του Άρη, Μπρέισι Ράιτ, με 19 πόντους, ενώ από την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Top16 της Ευρωλίγκας πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερτέλ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 45-46, 67-66