Τετάρτη 27 Απριλίου 2011

O Ολυμπιακός «έκλεψε» το ρόπαλο του Ηρακλή

Στην κατάμεστη Μίκρα, ο Ολυμπιακός «έκλεψε» το ρόπαλο του Ηρακλή και με 3-2 του «έσπασε» την έδρα στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον τίτλο του Πρωταθλητή.

Εντυπωσιακά ο Ηρακλής

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αναγνωριστικά αλλά μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7), ο Ηρακλής πήρε μπρος «χτυπούσε» από σερβίς αλύπητα ενώ είχε σωστές επιθετικές επιλογές απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έψαχνε τον ρυθμό του και είχε εκτός παιχνιδιού ακραίους (Ντεσπέιν-Γιαμπλόνσκι) αλλά και τον Τζούριτς ενώ «έμπαζε» στην υποδοχή. Πολλά τα λάθη και το άγχος με τους γηπεδούχους να χτίζουν διαφορά ασφαλείας (16-9) την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους, έχοντας τους Όουενς-Μπίλινγκς-Κιρόγκα κεφάτους και τους κεντρικούς (Κράβαρικ-Κανέλλο) σταθερούς στο φιλέ.  Ο Καλμαζίδης βλέποντας το σετ χαμένο έκανε αλλαγή εξάδας με στόχο να… αφυπνίσει τους «ερυθρόλευκους». Το σετ τελείωσε 25-17 με τον Ηρακλή να έχει ήδη 5 άσους.

Η… γνωστή «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, βρήκε πατήματα επιθετικά στο δεύτερο σετ και κατάφερε μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να «κοιμίσει» τον Ηρακλή. Οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι με τους «κυανόλευκους» να ανεβαίνουν στο τέλος του σετ, αν και τα πολλά χαμένα σερβίς «πάγωναν» κατά καιρούς τον αγώνα. Ο Φιλίποφ ανέβηκε αισθητά και δημιούργησε τις κατάλληλες συνθήκες στους συμπαίκτες του να βρουν λύσεις στην επίθεση.

Με φόρα μπήκαν οι Πειραιώτες στο τρίτο σετ προηγήθηκαν 3-0 αλλά ο κόσμος στη Μίκρα πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ξεσήκωσε τους «κυανόλευκους» που μείωσαν σε 12-10. Όμως, η κακή υποδοχή των γηπεδούχων (φανερή η απουσία Μπαμπαλιούτα) και από την άλλη τα μαεστρικά σερβίς των «ερυθρολεύκων» αύξησαν και πάλι τη διαφορά και άγχωσαν τον Ηρακλή που δεν είχε καθαρό μυαλό και βρέθηκε στη θέση του «κηνυγού». Το 2-1 σετ και το 18-25 έγραψε ο Τζούριτς.

Αντίδραση και 2-2!

Το ξεκίνημα του Ηρακλή ήταν εξαιρετικό και εκεί που έμοιαζε να υπάρχει «κυανόλευκη» αντίδραση (10-5), ο Ντεσπέιν είχε ζεσταθεί για τα καλά και μετά το 11-11 το ματς έγινε ντέρμπι. Ο «γηραιός» πήρε μικρό προβάδισμα 19-17 αλλά και πάλι οι Πειραιώτες είχαν τον.. τρόπο να ισοφαρίζουν με κύριο εκφραστή τον Τζούριτς. Μετά το 24-24 ο Μπίλινγκς πήρε επάνω του τον Ηρακλή και μετά από έξι σετ μπολ (και 1 «ερυθρόλευκο» ματς μπολ), ο Κράβαρικ με φωτοβολίδα ισοφάρισε σε 2-2 σετ με 30-28.

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα (1-3) αλλά ο Κράβαρικ ως ηγετική μορφή ισοφάρισε και μετά ξεκίνησε ρεσιτάλ χαμένων σερβίς απόρια του άγχους και της κούρασης των δυο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μικρό προβάδισμα άλλοτε +2 ή+1 με το «γηραιό» να ακολουθεί μέχρι που ο… εκτελεστή Ντεσπέιν με άσο έκανε το 8-11. Η συνέχεια γνωστή… τέλος με 3-2 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 25-17, 21-25, 18-25, 30-28, 10-15

Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 12 (9/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 33% άριστες) , Κράβαρικ 14 (9/12 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 4 (3 μπλοκ), Κιρόγκα 12 (10/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 37% άριστες), Μπίλινγκς 21 (17/36 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κανέλλος 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης Ν. -λ 58% υπ. - 33% άριστες) / Γκόρτσανιουκ, Πιπέργιας

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 19 (16/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 50% άριστες), Φιλίποβ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Εστράδα 8 (2/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 23 (21/35 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Γιαμπλόνσκι 5 (2/16 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 20% άριστες), Κουζούνης -λ 61% υπ. - 39% άριστες) / Κοκκινάκης, Φράγκος 2 (2/4 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Χαριτωνίδης 1, Σωτηρίου.