Κυριακή 1 Μαΐου 2011

Σοκ για Μαρσέιγ και Λιόν!!!

Την... τιμώρησε η μπάλα
Οι παίκτες της Μαρσέιγ μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι για τη νίκη και έχασαν σωρία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, με τον Σορέν να κάνει κάποιες εντυπωσιακές επεμβάσεις. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το μηδέν με... νύχια και με δόντια μέχρι το 56', όταν ο Βαλμπουένα έδωσε τη λύση για τους πρωταθλητές. Οι «Φωκαείς» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, όμως η μπάλα τους... τιμώρησε στο 77', όταν ο Κουκ ισοφάρισε, με το παιχνίδι να ανοίγει στη συνέχεια και τις δύο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις, προκειμένου να πάρουν τη νίκη, οι μεν με τον Αγιού και οι δε με τον Γέλεν. Το 1-1 αφήνει και πάλι τη Μαρσέιγ στη δεύτερη θέση και ενώ την επόμενη αγωνιστική αγωνίζεται με τη Λιόν στο «Ζερλάν».
Δεν βλέπεται η Λιόν...
Η Λιόν έκανε ακόμη μία άθλια εμφάνιση απέναντι στην Τουλούζ και γνώρισε την ήττα με 2-0... Οι «λιονέ» ήταν απογοητευτικοί και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 28', με τον Σέτο να σκοράρει με πολύ ωραία κεφαλιά. Οι παίκτες του Πιελ απείλησαν ελάχιστα την αντίπαλη εστία, έμειναν με 10 παίκτες στο 64', όταν ο Μπάστος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ 4' αργότερα ο Σισοκό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0... Το κάκιστο απόγευμα για την ομάδα του Κλοντ Πιελ ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Σισοκό στο 89'...
Πάρτι της Καέν, χάνει το... τρένο της Ευρώπης η Μονπελιέ
Η Καέν έκανε πάρτι στην Κυανή Ακτή απέναντι στη Νις, της οποίας επικράτησε με 4-0 και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι «καενέ» ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν στο 34' με τον εξαιρετικά φορμαρισμένο Χαμουμά, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Σίβελι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και στις καθυστερήσεις ο Μολό έκανε το 2-0. Το κρεσέντο των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με τέρματα των Χαμουμά και Ελ Αραμπί στο τέλος η ομάδα του Ντιμάς ολοκλήρωσε το θρίαμβό της.
Τέλος, Μονπελιέ και Μπρεστ έμειναν στ0 0-0 στο «Μοσόν», με τους γηπεδούχους να χάνουν ουσιαστικά τις τελευταίες τους ελπίδες για να πάρουν την 5η θέση, που οδηγεί στην Ευρώπη από τη Ρεν.