Κυριακή 1 Μαΐου 2011

Premier League: «Καθάρισε» με... τριάρα!

Το ήθελε και το... πήρε! Ο λόγος για τη Λίβερπουλ η οποία σε ένα must-win παιχνίδι, επικράτησε στο «Άνφιλντ» της Νιούκαστλ με 3-0 για την 35η αγωνιστική της Premier League.

Οι «κόκκινοι» πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη κόντρα στους αδιάφορους βαθμολογικά «ανθρακωρύχους», κατακτώντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στη «μάχη» που δίνουν για να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στο Europa League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Η ομάδα του Κένι Νταλγκλίς άνοιξε το σκορ με τον Μάξι Ροντρίγκες στο 10ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματά της χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντιρκ Κάουτ στο 59'. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λουίς Σουάρες στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο άλλο παιχνίδι που άρχιζε στις 2 το μεσημέρι, ώρα Ελλάδος, Μπέρμιγχαμ και Γουλβς ήρθαν ισόπαλες 1-1.