Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011

Φωτίστηκε ο ένας νεοφώτιστος!!

Με γκολ του Βασιλείου από το 55', ο Λεβαδειακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Super League, επικρατώντας με 1-0 της Δόξας Δράμας. Οι "μαυραετοί" ήταν σαν να μην κατέβηκαν ποτέ στο γήπεδο και θα μπορούσαν να είχαν δεχθεί περισσότερα γκολ. Ο Ζορούδης έχασε τεράστια ευκαιρία στο 48', ενώ ο ίδιος αστόχησε σε πέναλτι!
Φωτίστηκε ο ένας νεοφώτιστος!
Το πρώτο του "τρίποντο" για φέτος πέτυχε ο Λεβαδειακός, που έδειξε σήμερα στην Λειβαδιά ικανός να σταθεί στην Super League!  ΟΙ Βοιωτοί ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς, αν εξαιρέσουμε ένα 10 λεπτο προς το τέλος της αναμέτρησης, όπου οι παίκτες της Δόξα Δράμας είχαν μία "αναλαμπή" και προσπάθησαν να πάρουν την ισοπαλία. Όμως, χωρίς αποτέλεσμα και έτσι έμειναν τελευταίοι στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.
Φυσικά, ούτε και ο Λεβαδειακός εντυπωσίασε με την εμφάνισή του, ωστόσο, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ. Εφόσον βέβαια, ο Ζουρούδης δεν πετούσε στα "σκουπίδια" την φάση στο 48ο λεπτό, όπου και έστειλε την μπάλα άουτ. Ο ίδιος, μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα αστόχησε και από τα 11 βήματα. Όμως, ο Βασιλείου διόρθωσε το λάθος του συμπαίκτη του αμέσως, αφού σκόραρε στο 55' με κεφαλιά.
Δείτε το φιλμ του αγώνα:
Λήξη αγώνα
90'+4' Κίτρινη κάρτα στον Τριποτσέρη.
90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων στη Λιβαδειά.
89' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Βιάνα στη θέση του Πόποβιτς.
86' Ο Κοιλιάρας βγήκε στην αντεπίθεση, ύστερα από ωραία πάσα του Φαβάλι. Πέρασε τον Λεάντρο Πίντο, έκανε το γύρισμα από την περιοχή, αλλά δεν υπήρχε παίκτης του Λεβαδειακού μέσα στην περιοχή.
84' Κίτρινη κάρτα και στον Κόρμπο.
83' Σουτ του Ζουρούδη έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σέρεμετ.
81' Η Δόξα Δράμας πιέζει για την ισοφάριση, καθώς έχει κλείσει στην περιοχή του τον Λεβαδειακό.
76' Κίτρινη κάρτα στον Μελισσά για τράβηγμα στον Βάντερσον.
73' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Παράσχος βγάζει τον σκόρερ Βασιλείου και βάζει στο ματς τον Κοιλιάρα.
71' Τίποτα το σπουδαίο στο ματς μετά το γκολ του Λεβαδειακού. Οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να έχουν το πάνω χέρι στον αγωνιστικό χώρο.
68' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μαχαίρας στη θέση του Μουλόπουλου, ο οποίος φαίνεται πως τραυματίστηκε.
64' Αλλαγή για τη Δόξα Δράμας. Ο Αραβίδης στη θέση του Σοϊλέδη.
58' Αλλαγή για Δόξα Δράμας. Ο Λεάντρο Πίντο στη θέση του Κατσικογιάννη.
55' Γκολ ο Λεβαδειακός, 1-0! Ο Βασιλείου άνοιξε με κεφαλιά το σκορ, ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Φαβάλι.
55' Ο Ζουρούδης αστόχησε από τα 11 βήματα, κάνοντας μία πολύ άσχημη εκτέλεση! Ο ίδιος έχασε σπουδαία ευκαιρία για να βρει δίχτυα πριν από λίγα λεπτά.
53' Πέναλτι για τον Λεβαδειακό! Ο Μπριλλάκης έκανε χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.
48' Με καλό ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Λεβαδειακός είχε μεγάλη ευκαιρία για γκολ, με τον Ζουρούδη, ο οποίος έκανε το πλασέ από κοντά προ κενής εστίας, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ!
46' Έναρξη δεύτερου μέρους
45' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
44' Πολύ καλό πρώτο 20λεπτο για τον Λεβαδειακό. Αντίθετα, η Δόξα Δράμας τα βρήκε ...μπαστούνια απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων.
23' Ο Βάντερσον... βούτηξε μέσα στην περιοχή, όμως ο Κουτσιαύτης δεν του έδειξε την κίτρινη κάρτα για θέατρο.
21': Κίτρινη κάρτα ο Φαβάλι.
15': Σουτ του Κανακούδη, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κυριακίδη.
13': Σουτ του Ζουρούδη μέσα στην περιοχή, λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σέρεμετ.
1': 'Εναρξη αγώνα
Οι συνθέσεις:
Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Μελισσάς, Λισγάρας, Τομάς. Κόρμπος, Βασιλείου, Ζουρούδης, Φαβάλι, Πόποβιτς, Ζησόπουλος.
Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Μαχαίρας, Κουτσόπουλος, Βιάνα, Ιωάννου, Κοιλιάρας, Μπουντόπουλος.
Δόξα Δράμας (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σέρεμετ, Τριποτσέρης, Βέρτζος, Βάντερσον, Κάπελ, Κανακούδης, Λίμα, Μπριλλάκης, Κατσικογιάννης, Σοϊλέδης, Στεργιανός.
Στον πάγκο: Ρόκα, Πίντο, Πιτσόκο, Αραβίδη, Τοπούζη, Αμπουμπακάρι, Γκάμπορ.
Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης του Συνδέσμου Άρτας
Βοηθοί: Χρήστος Μαγιάννης (Συνδέσμου Άρτας), Νίκος Χάριτος (Συνδέσμου Αθηνών)