Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011

Κέρδισε, δεν έπεισε!!

Τα εντός έδρας παιχνίδια με αντιπάλους του επιπέδου του Κολοσσού ο Ολυμπιακός πρέπει να κερδίζει εύκολα με «σβηστές» μηχανές χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα. Και όμως, στο 25’ οι Ροδίτες προηγούνταν στο σκορ με τους «ερυθρόλευκους» να μην δείχνουν πολύ καλή εικόνα. Ο Πρίντεζης… ξελάσπωσε την ομάδα στο τρίτο δεκάλεπτο με 14 πόντους σε επτά λεπτά.
Κέρδισε, δεν έπεισε
 Η πολύ καλή άμυνα των πρώτων λεπτών έδωσε το έναυσμα στον Ολυμπιακό να χτίσει μια μικρή διαφορά (6-0, 4’), αλλά οι νωθρές κινήσεις στην επίθεση και οι βεβιασμένες επιλογές δεν βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να ξεφύγουν. Ο Κολοσσός έμεινε χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά, αλλά ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν χαμηλός. Ο Σπανούλης με δυο προσωπικές ενέργειες έκανε το 14-6 στο 8’, αλλά τα ποσοστά ευστοχίας τω δυο ομάδων μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πολύ άσχημα με τον Ολυμπιακό να έχει 4/12 σουτ εντός παιδιάς και τον Κολοσσό 2/11.
Η είσοδος του Χάινς στο παιχνίδι προβλημάτισε τους ψηλούς του Κολοσσού και έτσι το προβάδισμα για τους Πειραιωτών ανέβηκε στο +9 (23-14, 13’). Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς ήθελε να δει από όλους τους παίκτες του να δίνουν το μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους και έτσι απογοητεύτηκε όταν είδε τους Αμερικάνους του Κολοσσού, Χάτεν, Μπόικιν και Χόπσον να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο παιχνίδι και να μειώνουν στον πόντο σε 31-30 στο 19’.
Το σερί των Ροδιτών έφθασε το 12-6 σε διάστημα πέντε λεπτών, την ώρα που ο Ολυμπιακός επέμεινε να σουτάρει από μακριά χωρίς να υπάρχουν πάντα οι κατάλληλες προϋποθέσεις. Με ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Γλυνιαδάκη και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό στο +8 (40-32).
Ωστόσο, το γεγονός και μόνο ότι στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης οι Πειραιώτες είχαν σουτάρει τα ίδια ακριβώς τρίποντα και δίποντα (5/18 και 8/18 αντίστοιχα) καταδεικνύει ότι οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έψαχναν με λανθασμένο τρόπο να τρυπήσουν την άμυνα του Κολοσσού.
Στις αρχές της τρίτης περιόδου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε κατά πολύ. Ο Κολοσσός συνέχισε να περνά τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με 6-0 σερί έφερε το ματς στα ίσα (44-44) στο 23’. Οι Χάτεν και Χόπσον μάλιστα, συνέχισαν σε αυτό το ρυθμό και έφεραν τους «θαλασσί» για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 47-48 στο 25’.
Ο μοναδικός που προσπαθούσε να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης. Ο 26χρονος φόργουορντ πέτυχε τους 14 από τους 16 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο και με προσωπικές ενέργειες έφερε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ με 59-48 (27’), αφού το σερί των Πειραιωτών έφθασε στο 12-0 αμέσως μετά το προβάδισμα των Ροδιτών.
Ο Πρίντεζης αντικαταστάθηκε, αλλά οι Χάινς και Λούκας συνέχισαν το έργο του συμπαίκτη τους και έτσι η διαφορά ανέβηκε γρήγορα στο +13 (66-53, 30’). Ο Κολοσσός έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει ξανά και έτσι ι Πειραιώτες με βελτιωμένη άμυνα και καλύτερη ψυχολογία άρχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους.
Δυο συνεχόμενα γκολ-φάουλ από Χάινς και Πρίντεζη και δυο σερί τρίποντα από Πρίντεζη και Γκετσεβίτσιους έφθασαν τη διαφορά στο +17 (79-62, 35’) και έτσι έστω και πέντε λεπτά πριν το φινάλε οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν να ηρεμούν.
Οι Ροδίτες παρόλα αυτά, δεν σταμάτησαν να παλεύουν με το τελικό σκορ (93-82) να δείχνει ότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπεισαν με την απόδοση τους.
Τα δεκάλεπτα: 16-10, 40-32, 66-53, 93-82
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 13 (4/5 δίπ., 4 ασιστ), Λούκας 13 (3/6 δίπ., 2/5 τρίπ., 5 ασίστ), Άντιτς 11 (2/3 τρίπ.), Σπανούλης 7 (1/3 τρίπ., 5 ασίστ), Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 2, Γκετσεβίτσιους 17 (1/3 δίπ., 4/8 τρίπ.), Γλυνιαδάκης 3, Πρίντεζης 22 (5/5 δίπ., 3/4 τρίπ.), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης.
Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 7 (1/1 τρίπ.), Χάτεν 16 (6/10 δίπ., 5 ριμπ.), Καλαϊτζής 2, Πάνος 2, Γεωργαλής 5 (1/2 τρίπ.), Ασημακόπουλος 4, Μπόικιν 9, Χαρίσης 10 (4/6 δίπ., 9 ριμπ.), Τσάμης 9, Χόπσον 18 (10/11 β., 4/8 δίπ., 8 ριμπ.), Κομποδιέτας, Αγγελάκος.
Πηγή: katimagiko.gr