Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011

Έχασε και πλέον απειλείται…!

Έχασε και πλέον απειλείται…
Την πρώτη φετινή ήττα της στο πρωτάθλημα της σκοτσέζικης Premier League γνώρισε η Ρέιντζερς, που έχασε με σκορ 1-0 από την Κιλμάρνοκ στο «Ράγκμπι Παρκ» στην αναμέτρηση, με την οποία ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική. Το «χρυσό» γκολ για την «Κίλι» πέτυχε ο Μανουέλ Πασκαλί με κοντινό πλασέ στο 80ο λεπτό της συνάντησης. Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας νίκη των γηπεδούχων επί των «γκερς» από τη σεζόν 1993-94 και συνολικά 31 παιχνίδια. Πλέον, οι πρωταθλητές παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά πλέον νοιώθουν ιδιαίτερα «καυτή» την ανάσα της Σέλτικ, που έχει τέσσερις βαθμούς λιγότερους.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να αναπτυχθούν σωστά και κατ’ επέκταση να μην φτάνουν απειλητικά στην αντίπαλη περιοχή. Πέντε λεπτά πριν αυτό ολοκληρωθεί, οι φιλοξενούμενοι είδαν τον τρίτο σκόρερ τους, Κάιλ Λάφερτι να αποχωρεί τραυματίας και να μένει για να «βγάλει τα κάστανα» από τη φωτιά μόνο ο Νίκιτσα Γέλαβιτς. Με δεδομένο ότι το «βαρύ πυροβολικό» των «γκερς», Στίβεν Νέισμιθ θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν, τα πράγματα μόνο εύκολα δεν προμηνύονταν.

Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό και θέαμα, αφού υπήρξαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι φιλοξενούμενοι, που μπήκαν πιο δυνατά, απείλησαν δύο φορές με τους Γέλαβιτς (55’) και Αλούκο (58’), με τους γηπεδούχους να «απαντούν» στο 66’ με τον Χέφερναν, που νικήθηκε από τον ΜακΓκρέγκορ. Στο 79’ ήταν η σειρά της Ρέιντζερς να απειλήσει με τον Αλούκο, που έκανε κούρσα από δεξιά και παράλληλη σέντρα, αλλά δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο 80’ η Κιλμάρνοκ άνοιξε το σκορ. Ο Αλούκο έκανε λάθος μέσα στην μικρή περιοχή της ομάδας του και ο Πασκαλί από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να κάνει το 1-0. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Άλι ΜακΚόιστ, τίποτε δεν άλλαξε και η «Κίλι» πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.