Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2011

Κατάρρευση και συντριβή!!

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να κάνει μια καλή εμφάνιση κόντρα στην Κίμκι στη Ρωσία, αλλά δεν τα κατάφερε. Η ρωσική ομάδα έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στους Θεσσαλονικείς επικρατώντας με 89-65.
Κατάρρευση και συντριβή
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κίμκι είναι ομάδα επιπέδου... Ευρωλίγκας. Έχει εξαιρετικό ρόστερ και πολλές επιλογές. Έτσι, μπορεί να κάνει ροτέσιον και κρατάει τον ίδιο ρυθμό και στα σαράντα λεπτά του ματς.
ΜVP: Ο Κρέσιμιρ Λόντσαρ. Ο Κροάτης φόργουορντ ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση και ουσιαστικά ήταν αυτός που...καθάρισε για την παρέα του στην τρίτη περίοδο, όταν και στο διάστημα 24'-32' κρίθηκαν όλα.
ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Ντάντε Στίγκερς μάλλον… έμεινε στη Θεσσαλονίκη. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ του ΠΑΟΚ δεν βοήθησε για ακόμη ένα ματς παρόλο πυ βρέθηκε στο παρκέ για περίπου δεκαπέντε λεπτά.
ΚΕΥ POINT: Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μείωσε στους πέντε (48-43), αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά η διαφορά έφτασε στο +21 με τους Ρώσους να κάνουν σερί 16-0 και κάπου εκεί οι Θεσσαλονικείς έριξαν λευκή πετσέτα.
ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Πάντα αξίζει κάποιος να πληρώνει εισιτήριο για να βλέπει την Κίμκι, μια ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας. Από την άλλη και ο ΠΑΟΚ στάθηκε με αξιοπρέπεια στην Ρωσία.
Δεκάλεπτα: 22-18, 40-32, 69-45, 89-65
Κίμκι: Φριτζόν 14 (2), Βιάλτσεβ 3 (1), Λόντσαρ 13 (11ριμπ), Πουσκόφ 2, Ντουντού 5 (1), Κουίν 6, Μόνια 13 (3), Κοστόφ, Ζουκανένκο 2, Κελάτι 16 (5), Πλάνινιτς 13 (4ασ), Νίλσεν 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 5 (1), Στίγκερς 4, Αράπης, Γκορί 7 (3ριμπ), Ντικούδης 13 (2ριμπ), Καλαμπόκης 4, Αντριουσικεβίτσιους 5, Ράιτ 11 (2), Γιαννακίδης 8 (1), Καλλές 8, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.
Πηγή: gazzetta.gr