Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

Κόντρα σε όλα!!

Κόντρα σε όλα!
Εν μέσω πολλών προβλημάτων εντός και εκτός γηπέδου, το Περιστέρι βρήκε τη δύναμη να νικήσει τον Ίκαρο Καλλιθέας με 81-69 και να σπάσει το σερί των έξι συνεχόμενων ηττών στην Α1.

Τι κι αν έλειπαν τρεις βασικότατοι παίκτες; Οι Ρίτσαρντ Ρόμπι και Έρικ Μπόατενγκ που αποφάσισαν να αποχωρήσουν από την ομάδα, αλλά και ο τραυματίας της τελευταίας στιγμής, Αλέκος Πέτρουλας;

Το Περιστέρι πέτυχε την έκτη του νίκη μετά από 15 αγωνιστικές, ενώ ο Ίκαρος υπέστη την ενδέκατη ήττα του.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χάρης Γιαννόπουλος που είχε 30 πόντους με 6/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, και 2 κλεψίματα.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπέινς με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν ρευστά. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Το 9-4 (+5) του πέμπτου λεπτού ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε το Περιστέρι με τρίποντο του Μανωλόπουλου, ενώ το 28-36 (+8) αυτή του Ικάρου Καλλιθέας πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο.

Ένα σερί 9-2 των γηπεδούχων με κορυφαίο τον Μότσνικ στο τέλος της δεύτερης περιόδου (37-38) ήταν αυτό που τους έδωσε την ευκαιρία να μπουν με ακόμη καλύτερη ψυχολογία με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου, 20-10, το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε να προηγείται με 9 πόντους (57-48).

Ωστόσο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς με δικό της 9-3 στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε το 60-57 και μείωσε στους τρεις περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα, δύο από τον Χάρη Γιαννόπουλο και ένα από τον Έρνεστ Σκοτ έδωσαν το έναυσμα για επιμέρους σκορ 21-12 στο Περιστέρι, που ήταν καθοριστικό για το αποτέλεσμα, καθώς απέμεναν μόλις δύο λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Παπαντωνίου με τρίποντο στο τέλος σφράγισε το τελικό 81-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-38, 57-48, 81-69.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 5 (1), Καυκής 2 (8 ασ.), Ψαρόπουλος, Μαρούγκας, Γιαννόπουλος 30 (6), Μανωλόπουλος 15 (3 τρ., 7 ριμπ.), Σκοτ 13 (1), Έντουαρντς 5, Πρέκας, Τσιλούλης, Μότσνικ 11 (1), Παπαγιάννης.

Ίκαρος (Λυκογιάννης): Σκορδίλης, Μπάξτερ 17 (2 τρ., 5 κλεψ.), Κουμπούρας, Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου, Βασίλιεβιτς 15 (3), Τζιάλλας, Παπαργυρόπουλος 2, Μπέινς 19 (12 ριμπ.), Μπεκ 14 (2), Λιούμπισιτς, Λαρεντζάκης.

πηγή: sportfm.gr