Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

Συνήλθε η Εσπανιόλ!!

Συνήλθε η Εσπανιόλ!
Την πρώτη της νίκη μέσα στο 2012, έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες, πανηγύρισε η Εσπανιόλ, που νίκησε εντός έδρας τη Γρανάδα με σκορ 3-0, στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής!

Ο Μπαένα στο 26’ και ο Βερντού με πέναλτι στο 45’ έθεσαν από το πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για την άνετη νίκη της ομάδας τους. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Φόντε έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση… Με το τρίποντο αυτό, οι Καταλανοί έφτασαν τους 28 βαθμούς και ανέβηκαν, έστω και προσωρινά, στην 5η θέση.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Χετάφε πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Σανταντέρ, επικρατώντας με σκορ 2-1. Ο Στουάνι έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 14’, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Γκαβιλάν χάραξε το δρόμο για την ανατροπή των Μαδριλένων. Η χαριστική βολή για τη Ρασίνγκ έδωσε στο 83’ ο Μικού. Για την ιστορία, ο Αλέξανδρος Τζιόλης αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή της Σανταντέρ από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.