Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

«Έπεσε» μαχόμενη!!

«Έπεσε» μαχόμενη
Στα χιαστί παιχνίδια της προημιτελικής φάσης, την Τετάρτη, θα βρεθεί η Εθνική ομάδα πόλο των Ανδρών, μετά την ήττα με σκορ 7-9 από την Ουγγαρία, στο παιχνίδι το οποίο και καθόρισε την πρωτιά στον Α’ Όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Αϊντχόφεν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα σε μία από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου.

Το πέναλτι που έχασε στην πρώτη περίοδο ο Ανδρέας Μιράλης (δοκάρι), ήταν το πρώτο του μετά από 8 εκτελέσεις κι αυτό που δεν επέτρεψε στην Ελλάδα να τελειώσει ισόπαλη το οκτάλεπτο.

Η ισοφάριση (2-2) ήλθε στο δεύτερο οκτάλεπτο από τον Ανδρέα Μιράλη, αλλά το σερί 3-0 των Μαγυάρων άλλαξε τις ισορροπίες και πάλι, με τον Μανταρας (0.52’’) να διατηρεί το προβάδισμα των 3 γκολ (3-6) στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η Εθνική πλησίασε στα δύο γκολ την Ουγγαρία (6-8) με το γκολ του Χρήστου Αφρουδάκη στα 31’’ από τη λήξη του τρίτου 8λέπτου, όμως το γκολ του Πίτερ Μπίρος (6.18’’) στην τελευταία περίοδο ξεκαθάρισε τα πράγματα.

Η Εθνική -που εξακολούθησε να χάνει τις ευκαιρίες για γκολ, στον παίκτη παραπάνω- κατάφερε τελικά να μειώσει 4’’ πριν το τέλος σε 7-9 με τον Αργύρη Θεοδωρόπουλο που ήταν εξαιρετικός.

Τη Δευτέρα με την Ιταλία του Σάντρο Καμπάνια, παίζεται η δεύτερη θέση στον Όμιλο κάτι που αν συμβεί θα μας φέρει αντιμέτωπους στον προημιτελικό με τον τρίτο του άλλου Β΄ Ομίλου.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-4, 3-2, 1-1

Ελλάδα (Ντράγκαν Άντριτς): Καραμπέτσος, Μυλωνάκης 1, Μιράλης 2, Κοκκινάκης, Δελακάς, Θεοδωρόπουλος 3, Αφρουδάκης Χρ. 1, Ντόσκας, Αφρουδάκης Γ., Φουντούλης Ι., Μουρίκης, Βουλγαράκης, Τσαλκάνης

5/11 π/π, 2 περιφέρεια, 0/1 πέναλτι

Ουγγαρία (Ντένες Κέμενι): Μπάκσα, Κάτονας 1, Μάνταρας 1, Βάργκα Ντένες 1, Κάσας 1, Χοσνιάσκι, Κις 2, Σίβος, Βάργκα Ντάνιελ 1, Μπίρος 2, Στέινμετζ Άντ., Χαράι, Σέζι