Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

Έκλεισε την… κακή παρένθεση!!

Έκλεισε την… κακή παρένθεση
Στις νίκες μετά, από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα, επέστρεψε ο Κολοσσός Ρόδου, που επικράτησε 70-64 του Άρη στο Βενετόκλειο, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των Ανδρών. Οι «θαλασσί» διατήρησαν την τρίτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα πίσω από τους «αιώνιους» και παραμένουν σε τροχιά τετράδας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Άρη να προηγείται στο σκορ μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, «λύγισε» ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο και γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα του.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τσάμης με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και Ασημακόπουλος με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την άλλη, για τους "κίτρινους" ξεχώρισαν Ταπούτος και Τζέιμς που σημείωσαν από 19 πόντους ο καθένας.

Χαλαρό ρυθμό είχε το ματς στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (6-6 στο 4ο λεπτό) και να μην έχουν βρει ακόμη ρυθμό. Από τα μέσα της περιόδου και έπειτα ο Άρης ανέβασε στροφές και κυριάρχησε στο παιχνίδι, κάτι που δείχνει και το 21-13, σκορ με το οποίο προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Κολοσσός προσπαθούσε να απαντήσει με τους Τσάμη και Ασημακόπουλο μέχρι και το 16ο λεπτό όμως, οι «κίτρινοι» είχαν τις απαντήσεις και ήταν σταθερά μπροστά (26-31). Από κει και πέρα οι «θαλασσί» με σερί 4-0 μείωσαν στον πόντο (30-31), ενώ δύο λεπτά πριν το ημίχρονο έφεραν το ματς στα ίσια (32-32). Τελικά το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους στο +3 (35-38).

Ο Άρης είχε τον έλεγχο και με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κρατώντας σταθερά το προβάδισμα και ο Κολοσσός πλησίαζε, αλλά δεν μπορούσε να προσπεράσει (37-40 στο 23ο λεπτό και 44-47 στο 26ο).Με τρίποντο του Κερούς οι Θεσσαλονικείς πήραν διαφορά έξι πόντων (48-54) ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, όμως το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά απάντησε με σερί 6-0 και η περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ (54-54).

Ντέρμπι ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Χόπσον να ευστοχεί σε σουτ από τα 6.75 μ. και να βάζει για πρώτη φορά τον Κολοσσό σε θέση οδηγού (57-54). Ο Ταπούτος ισοφάρισε σε 57-57, όμως οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα (59-57 στο 33ο λεπτό). Από εκείνο το σημείο οι «θαλασσί» έτρεξαν ένα επιμέρους 6-2 και βρέθηκαν μπροστά με 6 πόντους (65-59) δύο λεπτά πριν τη λήξη. Ο Άρης έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και το μόνο που μπόρεσε ήταν να μειώσει στους 4 (68-64), 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Χάτεν με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 70-64 και έτσι, ο Κολοσσός πήρε τελικά τη νίκη, που είναι η πρώτη για το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 35-38, 54-54, 70-64

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 5, Χάτεν 4, Πάνος 2, Γεωργαλής 2, Ασημακόπουλος 13, Μπόικιν 12, Χαρίσης 4, Τσάμης 21(1), Χόπσον 7 (1), Κομποδιέτας, Αυγενικός, Αγγελάκος.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς 11 (2), Ταπούτος 19 (1), Τζέιμς 19 (2), Τσαϊρέλης 1, Ντέιβις 2, Κρούσιτς, Μποχωρίδης, Μπόγρης 2, Μάλντροου, Τσαλδάρης 8, Βεργίνης 2.

πηγή: sportfm.gr