Κυριακή 18 Μαρτίου 2012

Σόου Πινίγια!!

Σόου Πινίγια
Σε προσωπική του υπόθεση μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Τσεζένα ο Μαουρίτσιο Πινίγια. Ο επιθετικός από τη Χιλή σημείωσε και τα τρία γκολ της Κάλιαρι οδηγώντας της στο άνετο 3-0 και παράλληλα, την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη. Πολλά νεύρα από τους φιλοξενούμενους που τελείωσαν το ματς με εννέα παίκτες και παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μετά από 28 αγωνιστικές.

Ο δανεικός από την Παλέρμο επιθετικός και γυρολόγος των γηπέδων, φαίνεται πως βρήκε τη γη της Επαγγελίας στη Σαρδηνία και εξαργυρώνει με γκολ την εμπιστοσύνη που του έδειξαν οι άνθρωποι της ομάδας. Ο Πινίγια άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό και χτύπησε ξανά από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Με τον ίδιο τρόπο, από τα έντεκα μέτρα δηλαδή, στο 56’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κολούτσι στο 60’, ενώ δώδεκα λεπτά πριν το τέλος δεύτερη κίτρινη αντίκρισε και ο Ρόσι.