Κυριακή 18 Μαρτίου 2012

Ξεπέρασε… τον Άρη!

Τα κομμάτια του από την ήττα για την 23η αγωνιστική της Α1 από τον Άρη μάζεψε ο ΠΑΟΚ νικώντας με 77-59 τον ΚΑΟΔ στην Πυλαία για την 24η, έχοντας ως κορυφαίο τον Νίκο Παππά.
Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε σημαντικό βήμα για το πλασάρισμά του στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος. Πέρασε στην έβδομη θέση τους «κίτρινους» με έναν βαθμό παραπάνω, αλλά και έναν αγώνα περισσότερο. Οι Δραμινοί διατήρησαν τις όποιες ελπίδες τους για τα πλέι οφ αφού έχασαν με λιγότερους -18- πόντους από όσους είχαν νικήσει στην έδρα τους στον πρώτο γύρο -21- (93-72) τον αντίπαλό τους.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Νίκος Παππάς με 20 πόντους και 7 κερδισμένα φάουλ (9/10 βολές). Από τους ηττημένος ξεχώρισε ο Ντράγκαν Τσέρανιτς με νταμπλ-νταμπλ (12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ).
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ότι ο Κώστας Χαραλαμπίδης με τις 3 ασίστ που έδωσε έφτασε τις 696 και ξεπέρασε στην δωδέκατη θέση όλων των εποχών τον παλιό άσο του Παναθηναϊκού, Μπάιρον Ντίνκινς που έχει 693.
Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπάθησε από την αρχή του αγώνα να επιβάλλει τον ρυθμό του. Πήρε μια διαφορά 7 πόντων (14-7 με λέι απ του Άλεξιτς), αλλά οι νεοφώτιστοι αντέδρασαν. Με επιμέρους 6-13 κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-20) με τρίποντο του Χαντ.
Ό, τι οι Θεσσαλονικείς δεν έκαναν εκεί το πραγματοποίησαν στην δεύτερη περίοδο αν και το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη ήταν ανταγωνιστικό μέχρι το 32-29 (με δύο εύστοχες βολές του Χαραλαμπίδη) περίπου δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Με ένα σερί 6-0 με τέσσερις συνεχόμενες βολές από Ντικούδη και Παππά οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο εικοσάλεπτο με ένα υπέρ τους +9 (38-29).
Ο ΠΑΟΚ ανέβασε ακόμη περισσότερο στροφές με την επανέναρξη του αγώνα. «Χτίζοντας» μια διαφορά από την αρχή της τρίτης περιόδου κατάφερε να φτάσει στο +17 (60-43) με το τέλος αυτής, με τον Παππά να κάνει σπουδαίο ματς.
Με δίποντο του Ντούβνιακ η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε και με +19 (62-43) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Ένα σερί 6-0 από Μπένα και Τσέρανιτς μείωσαν στους 13 πόντους για τον ΚΑΟΔ (62-49). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα δικό του σερί 7-0 (69-49) με έναυσμά πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπόγιοβιτς για να πάρει και προβάδισμα με +21 (71-50) που ήταν το μεγαλύτερο στον αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να το ξεπεράσει για να έρθει το τελικό 77-59.
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-29, 60-43, 77-59.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 9 (1), Στίγκερς 11 (1), Αράπης, Άλεξιτς 7 (1 τρ., 5 ριμπ.), Ντούβνιακ 6 (1), Ντικούδης 14 (3 ασ., Πέτγουεϊ 4, Παππάς 20 (1 τρ., 7 κερδ. φάουλ), Γιαννακίδης 5 (1), Καλές 1, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.

ΚΑΟΔ (Γιώργος Καλαφατάκης): Χαντ 3 (1), Καρύδας 4, Χαραλαμπίδης 7 (1), Αθηναίου 3, Μίσελ 2, Κούμας, Κιτσούλης 6 (2), Τσέρανιτς 12 (12 ριμπ., 5 ασ., 8 κερδ. φάουλ), Ζάρας 2, Μπάβτσιτς 3, Κακαρούδης 3 (1), Μπένας 14.